Vitamin C se najčešće spominje kod konzumacije agruma. Ključni je nutrijent i antioksidans koji podržava različite tjelesne funkcije. Nazivaju ga još i L-askorbinskom kiselinom, a riječ je vitaminu koji je topiv u vodi.
Iako većina sisavaca može proizvoditi vitamin C u svojim tijelima bez problema, ljudi ga moraju unositi putem hrane ili kao suplement. Prema Nacionalnom institutu za zdravlje, preporučeni unos ove hranjive stvari u ishrani za osobe starije od 19 godina je 90 miligrama za muškarce i 75 miligrama za žene.
Vitamin C neophodan je za stvaranje kolagena, vitalnog dijela vezivnog tkiva, koji pomaže u zacjeljivanju rana.
Dodatno, vitamin C potiče apsorpciju željeza, posebno ne-hem vrste željeza koja se nalazi u biljkama. No, postoji još niz funkcija koje ovaj vitamin podržava.Tako redovni unos vitamina C podržava vaš imunitet. Koža treba normalan nivo vitamina C kako bi održala zdravu barijeru koja bi spriječila ulazak štetnih patogena u tijelo.
Nizak nivo vitamina C može vas učiniti osjetljivijima na bolesti. Kao antioksidans, vitamin C štiti stanice od oksidativnog oštećenja i reguliše protuupalne puteve, pomažući u smanjenju upale, a time i rizika od hroničnih zdravstvenih stanja.
Zanimljivo je da može spriječiti trovanje olovom, čije i najmanje količine mogu utjecati na zdravlje. Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, rutinsko uzimanje hrane bogate željezom, kalcijem i vitaminom C može pomoći u zaštiti od trovanja olovom.
Međutim, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se razumjeli korisni učinci.
No, poznato je da vitamin C poboljšava nivo željeza u ljudskom organizmu. Nedostatak željeza najčešći je nedostatak mikronutrijenata, a njegovu apsorpciju možete povećati unosom vitamina C.
Prema tome, vitamin C može biti siguran za svakodnevno uzimanje. Međutim, korisno je znati da svoje dnevne potrebe možete zadovoljiti jedući hranu bogatu ovim vitaminom. Višak vitamina C također može utjecati na nivo vitamina B12 i bakra te uzrokovati eroziju zubne cakline.
Izvor RTCG
Komentari