„Zlatna zora“ - test za grčku demokratiju
Trojica njenih članova su pritvoreni, ali im nisu oduzeti poslanički mandati

Zločinačka organizacija?

„Zlatna zora“ - test za grčku demokratiju

Čak 68 posto ispitanih Grka smatra desničarsku stranku Zlatnu zoru zločinačkom organizacijom, a broj pristalica joj je gotovo prepolovljen.

Većina Grka smatra desničarsku stranku Zlatnu zoru zločinačkom organizacijom, pokazali su rezultati ankete objavljene u petak, a prema kojoj je ta stranka izgubila gotovo polovinu pristalica od kako su joj uhapšeni predsjednik i parlamentarni zastupnici. 

Liderstranke Nikos Mihaloliakos, petero parlamentarnih zastupnika i desetak članova stranke uhapšeni su 28. septembra pod optužbom da pripadaju zločinačkoj organizaciji. 

Povod hapšenjima bila je akcija protiv krajnjih desničara, pošto je jedan pristalica Zlatne zore ubio jednog antirasističkog repera, a uslijedili su brojni napadi na imigrante. 

Pad podrške 

Mihaloliakos i još dvojica parlamentaraca u pritvoru čekaju suđenje, a još trojica zastupnika suđenje čekaju na slobodi, ali ne smiju iz Grčke. 

Povod hapšenjima bila je akcija protiv krajnjih desničara, pošto je jedan pristalica Zlatne zore ubio jednog antirasističkog repera, a uslijedili su brojni napadi na imigrante. 

Anketu je agencija VPRC za internetski portal rizopoulospost.com provela u dva kruga, a ustanovljeno je da je podrška Zlatnoj zori 8,5 posto, što je pad od 14,5 posto u odnosu na podatke iz jula. 

Većina Grka, njih 68 posto, smatra da je Zlatna zora zločinačka organizacija.

Test za demokratiju

Tu i tamo čak mogu da se čuju tumačenja prema kojima optuženi imaju pravo da iz zatvora učestvuju u parlamentarnim debatama i glasanjima. Poslanički klub „Zore“ je već pokušao da statuira odgovarajući postupak: od predsjednika parlamenta Evangelosa Meimarakisa je pismeno zatražio da „preduzme sve mjere“ potrebne da se uhapšenom šefu stranke Mihalolijakosu omogući da učestvuje u jednoj parlamentarnoj debati. To bi značio da bi ovaj mogao da stupi za govornicu u pratnji policije i da se poslije svog govora opet vrati u zatvor. Predsjednik parlamenta je rekao da nije nadležan za takva pitanja i uputio Mihalolijakosa na državnog tužioca.

I mnogi kritičari desničarskih ekstremista u Grčkoj smatraju da u čitavoj priči nema mjesta za nepotrebne i populističke akcije, a posebno ne za osvetničko postupanje. Jer, razbijanje „Zlatne zore“ možda jeste životno pitanje za grčku demokratiju, koja ima pravo da se brani, ali - samo u okvirima pravne države.

(AlJazeera,DW)