On je imenovao komisiju za istragu stranog mešanja u demokratski proces pod pritiskom opozicionih poslanika zabrinutih zbog medijskih izvještaja o mogućoj ulozi Kine. U ponedjeljak je komisiji prikazan deo brifinga CSIS-a iz februara 2023.
“Znamo da se Narodna Republika Kina tajno i na prevaru miješala u izbore 2019. i 2021. godine“, navodi se u jednom od prikazanih klipova.
“U oba slučaja, ove aktivnosti stranog uticaja bile su pragmatične i prvenstveno usmerene na podršku onima koji se doživljavaju kao prokineski ili neutralni“, navodi vlada u Pekingu.
Erin O‘Tul, lider konzervativaca tokom kampanje 2021. godine, tvrdio je da je njegova stranka izgubila do devet mjesta u parlamentu zbog kineskog uticaja, ali je dodala da to nije drastično promijenilo pravac izbora.
CSIS ocjenjuje kako su “državni akteri“ mogli uspješno da utiču na izborni proces u Kanadi jer nema nikakvih pravnih i političkih posljedica.
Obavještajni analitičari i konzervativci vjeruju da Trudoova vlada nije učinila dovoljno da se suprotstavi kineskom uticaju. Kanadski premijer će zbog toga svedočiti pred komisijom u srijedu.
Konzervativci, tradicionalno oštriji prema Kini od liberala, vodili su kampanju 2021. na platformi koja je osudila tretman Pekinga prema Ujgurskoj manjini i pozvala da Huavei bude zabranjen pristup 5G mreži.
Prema popisu iz 2021. godine, Kanada je dom za oko 1,7 miliona ljudi kineskog porijekla koji čine oko 5 odsto stanovništva.
Komentari