U pisanom odgovoru Stejt departmenta Glasu Amerike navodi se da zadržavanja "poput onih koja su se nedavno dogodila predstavljaju kršenje ovog sporazuma".
"Samovoljna ili neopravdano dugotrajna zadržavanja, posebno ako su usmerena na službenike Kosovske policije, smatraće se eskalacionim akcijama koje su štetne po mir i stabilnost", kaže se u odgovoru Stejt departmenta.
Ističe se i da su SAD svesne situacije i da je pažljivo prate. "Sve strane treba da izbegavaju sve akcije koje bi mogle da ugroze regionalnu bezbednost i stabilnost".
Stejt department je saopštio i da se nada "trenutnom puštanju preostalih pripadnika kosovske policije koji su još uvek u pritvoru strane srpskih vlasti".
"U odnosu na sve pritvorene, pozivamo srpske vlasti da deluju transparentno i uz puno poštovanje vladavine prava i da procesuiraju sve slučajeve što je pre moguće".
Podseća se i da sporazum o slobodi kretanja postignut u okviru Dijaloga uz posredovanje EU pruža jasne parametre za ulazak i izlazak građana Kosova u i iz Srbije.
Premijer Kosova Aljbin Kurti i ministar unutrašnjih poslova Đeljalj Svećlja zatražili su hitno oslobađanje zamenika direktora Kosovske policije Dejana Jankovića, kojeg su u sredu uhapsili srpski organi.
Reagovao je i američki ambasador na Kosovu Džefri Hovenijer, koji je poručio da su Sjedinjene Američke Države zabrinute zbog hapšenja Jankovića, a nemački ambasador Jorn Rode pozvao je na hitnu deeskalaciju situacije.
Posle sednice Vlade Kosova, ministar unutrašnjih poslova Kosova rekao je da je u sredu na prelazima između Kosova i Srbije i Hrvatske i Srbije zaustavljeno 10 pripadnika Kosovske policije i da su u sredu i četvrtak svi, osim Dejana Jankovića oslobođeni.
“On (Dejan Janković) je poslat u pritvor do 48 sati sa optužbom 'kršenja ustavnog poretka'. Optužnica koju je i sam Vučić pomenuo kad je najavio to prilikom posete jedinici 'Kobre'. Hapšenjem i držanjem zamenika direktora i drugih policijskih službenika jasan je dokaz da se Srbija nije nikada angažovala niti za prava, niti za integraciju srpske zajednice na Kosovu”, rekao je Svećlja.
Svećlja je naveo da je tokom srede oko 1500 građana Kosova zadržano na prelazima više sati.
„Prema našim informacijama juče je najmanje 1.498 građana Kosova zadržano, maltretirano, a neki su i uhapšeni. Pitani su u vezi njihove prošlosti, njihove veze sa oslobodilačkom vojskom Kosova, njihovim učešćem ličnim u oslobodilačkoj vojsci, njihovih članova kao i gde su bili 1998. i 1999. godine”, rekao je Svećlja.
Premijer Kosova rekao je da je u pitanju “osvetnička radnja od strane Srbije, posle uspešnog glasanja u Parlamentarnoj Skupštini Saveta Evrope”.
“Pozivamo medjunarodne faktore da svi Albanci koji se nalaze u zatvorima u Srbiji budu oslobodjeni odmah, a posebno Dejan Janković, kažem sve Albance jer ne znamo koliko njih su u zatvorima i pod kakavim optužbama”.
Kurti je istakao da sada ne bi došlo ove situacije da je, kako je rekao, bilo sankcija prema Beogradu, kada su uhapšena tri policijaca Kosovske policije nakon sukoba u Zvečanu ili nakon ubistva oficira Afrima Bunjakua u Banjskoj.
„Nedostatak sankcija Srbiji je ohrabio i ja mislim da je ovo delovanje Srbije posledica nervoze zbog uspeha naše države da prikaže novu etapu da je Kosovo demokratska država, država prava. Kosovo poštuje slobode građana, a Srbija je mafijaška država, gde jedna osoba javno lansira kampanju hapšenja za sve druge. Ja verujem da će službenici Brisela videti konferenciju za medije u kasarni Vase Čarapića u Beogradu prošle subote, upravo kada je bilo 10 meseci od hapšenja naša tri policajca i na rođendan specijalne vojne jedinice “Kobre”, koja je uhapsila te policajce. Srbija je mafijaška država, gde je glavni mafijaš najjavnije lice, tako što je predsednik države“, naveo je Kurti.
Američki ambasador na Kosovu poručio je nakon kako je rekao redovnog sastanka sa predsednicom Kosova Vjosom Osmani da je zabrinut zbog hapšenja Dejana Jankovića.
“Posebno smo zabrinuti, jer je on neko koga poznajemo dugi niz godina. Proveo je mnogo energije i vremena u policiji pomažući u integraciji srpske zajednice. Mislim da je on odigrao posebno važnu ulogu osiguravajući da se na osetljiva pitanja u vezi sa etničkim zajednicama reaguje i adresira od strane policije kako treba, etički. Igrao je važnu ulogu u nadzoru, na primer jedinice koja obezbeđuje zaštitu objekata kulturnog nasleđa, uključujući srpske pravoslavne manasitre na efikasan način. Zabrinuti smo i nadamo se da će uskoro biti oslobođen”, rekao je Hovenijer.
Ambasador Nemačke na Kosovu pozvao je na, kako je napisao na platformi Iks hitnu deeskalaciju situacije.
“Deeskalacija odmah! Pritvaranje kosovskih službenika za sprovođenje zakona, uključujući i kosovske Srbe, od strane srpskih vlasti je neprihvatljivo i svakako nije ono što se može očekivati od zemlje kandidata za članstvo u EU. Ovo mora da se završi odmah i očekujemo da političari kosovskih Srba takođe govore za svoje sugrađane”, napisao je ambasador Nemačke na Kosovu.
Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore i Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova pozvali su juče građane Kosova da ne putuju kroz Srbiju zbog “napete bezbednosne situacije”.
Izvor:Glasamerike
Komentari