Oni traže da se preduzmu mjere protiv “end to end” enkripcije koja omogućava zaštitu podataka na popularnim društvenim mrežama kao što su “vajber”, “vocap”, te “telegram” i drugim.
Mjere privatnosti poznate kao enkripcija “end to end” (s kraja na kraj), koja se trenutno primjenjuje, sprečava tehnološke kompanije da vide bilo kakvu sumnjivu aktivnost na njihovim platformama. Takođe onemogućava sposobnost organa za sprovođenje zakona da pribave i koriste ove dokaze u istragama i krivičnom gonjenju najtežih krivičnih djela kao što su seksualno zlostavljanje djece, trgovina ljudima, krijumčarenje droge, ubistva, privredni kriminal i teroristička djela.
Šefovi evropskih policija, kako se navodi u nedavnom saopštenju Europola, potpisali su tim povodom zajedničku deklaraciju o bezbjednosti na internetu.
“Naši domovi postaju opasniji od naših ulica jer se kriminal širi na internetu. Da bi naše društvo i ljudi bili bezbjedni, potrebno nam je da digitalno okruženje bude obezbijeđeno. Tehnološke kompanije imaju društvenu odgovornost da razviju bezbjednije okruženje u kojem organi za sprovođenje zakona i pravosuđe mogu da rade svoj posao. Ako policija izgubi sposobnost prikupljanja dokaza, naše društvo neće moći da zaštiti građane da ne postanu žrtve zločina”, navodi se u saopštenju Europola, prenosi beogradska “Politika”.
Ova zajednička deklaracija dogovorena je u petak na neformalnom sastanku evropskih šefova policija u Londonu čiji je domaćin bila Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala. Pozvani su šefovi policija svih država članica EU i zemalja Šengena.
Kao ključan korak ocijenjena je sposobnost kompanija da sprovode zakonita ovlašćenja zaštite i nadzora nad zaposlenima. Ovo se posebno odnosi na otkrivanje korisnika koji imaju seksualni interes za djecu i razmenjuju slike zlostavljanja. Kompanije na taj način mogu da upozore nadležne i pomognu da počinioci budu uhapšeni i izvedeni pred lice pravde.
U deklaraciji se ističe se da će policija na taj način dobiti pomoć u borbi protiv najtežih zločina – terorizma, seksualnog zlostavljanja dnece, trgovine ljudima, šverca droge, ubistava i privredni kriminal. Pomoć kompanija obezbijediće i dokaze koji će osigurati da počinioci budu osuđeni i kažnjeni.
Šefovi evropskih policija su, kako se navodi, veoma zabrinuti da će uvođenje enkripcija “end to end” potkopati ove mogućnosti jer kompanije neće biti u stanju da pruže informacije policiji, niti će moći da identifikuju i prijave nezakonite aktivnosti na svojim platformama.
“Naša društva ranije nisu tolerisala prostore koji su van domašaja zakona, gdje kriminalci mogu bezbjedno da komuniciraju, a zlostavljanje djece može da cvjeta. Ne bi trebalo ni sada. Poznato nam je kolika je zaštita koju darkveb pruža kriminalcima i koliko brzo i opsežno kriminalci koriste anonimnost. Posvećeni smo podršci razvoju inovacija, kao što su šifrovanje, kao sredstvo za jačanje sajber bezbjednosti i privatnosti. Međutim, mi ne prihvatamo da postoji izbor između sajber bezbjednost ili privatnosti s jedne strane i javne bezbjednost s druge”, navodi se u deklaraciji, prenosi “Politika”.
Drugim riječima, policije evropskih država traže fleksibilnost od industrijskih kompanija i izvršnih vlasti da se u bezbjednosne sisteme na svojim platformama ugrade i oni koji identifikuju štetne i nezakonite aktivnosti. Predlažu i uvođenje zakonskog okvira koji bi stao na put tehnologijama koje služe za pronalaženje i eksploataciju žrtava i za međusobnu komunikaciju unutar i preko međunarodnih granica.
“End to end” enkripcija (E2EE) je komunikacija koja omogućava razmjenu poruka i podataka na način da niko osim te dvije strane nema mogućnost čitanja, pa čak ni server preko kojeg ih razmjenjuju. Aplikacija je osmišljena kako bi razgovori o poslovima vrijednim milione ostali zaštićeni od špijunaže”, navodi se.
Izvor: Pobjeda
Komentari