"Studenti imaju pravo da pohađaju nastavu i osjećaju se bezbjedno", rekla je Karin Žan Pjer, portparolka Bijele kuće na konferenciji za novinare, i dodala: "Nastavićemo da naglašavamo da se antisemitizam mora osuditi".
AP piše da je u sukobima na univerzitetima širom SAD uhapšeno oko 1.000 ljudi, a AFP javlja, pozivajući se na podatke koje su saopštile policija i vlasti Njujorka, da je na Univerzitetu Kolumbija, epicentru protesta zbog rata u Gazi, privedeno oko 300 ljudi na osnovu optužbi za uzurpiranje posjede, provalu i manja krivična djela.
Na Univerzitetu Kalifornija u Los Anđelesu, poznatijem kao UCLA, nastave danas nema.
Tamo je tokom noći izbio sukob kada je, kako javljaju agencije, grupa proizraelskih demonstranata pokušala da sruši barikade iza kojih su se u šatorima smjestili propalestinski demonstranti.
Sukobljene grupe su se naguravale, šutirale i međusobno tukle štapovima, piše AP. Sukob je trajao satima, a onda se pojavila policija sa šlemovima i štitovima, polako ih razdvojila i stišala sukob. Kada je svanuo dan, nemira vše nije bilo, ali je UCLA otkazala današnja predavanja i zamolila ljude da izbjegavaju dio oblast u kojoj je bilo sukoba, a na terenu je razeštena policija.
Univerzitetska biblioteka neće biti otvorena do ponedjeljak, a objekat Rojs Hol, za koji vlasti kažu da je vandalizovan, biće otvoren u petak.
Nekoliko sati pre izbijanja sukoba na UCLA, policija je upala u zgradu na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku koja su okupirali antiratni demonstranti, čime je okončan protest koji je paralizovao ovu visokoškolsku ustanovu.
Protesti su izbili na tridesetak univerziteta u SAD, sa zahtjevom da Amerika prestane da podržava Izrael i sa kompanijama koje podržavaju rat u Gazi.
To je daleko najveći studentski protest u SAD u 21. vijeku, a policijske reakcije koje su usljedile prizivaju scene iz šezdesetih godina 20. vijeka kada je aktuelan bio ogroman studentski protestni pokret protiv Vijetnamskog rata.
Izvor: Beta
Komentari