Grčka iduće godine napokon očekuje rast
Grčku su 2009. potresle vijesti o velikom dugu, nakon čega je nastupila duboka kriza praćena socijalnim neredima

Prvi put poslije šest godina

Grčka iduće godine napokon očekuje rast

Zamjenik grčkog ministra finansija izjavio je kako se iduće godine napokon očekuje gospodarski rast.

Grčka je danas izrazila očekivanja da će ekonomija te zemlje iduće godine zabilježiti rast prvi put poslije šest godina. 

Zamjenik grčkog ministra finansija Christos Staikouras rekao je da će, prema predviđanjima, ekonomija zabilježiti rast od 0,6 posto, zahvaljujući oporavku ulaganja i izvozu, uključivo s turizmom. U ovoj godini očekuje se pad aktivnosti za četiri posto. 

Atina takođe cilja na primarni budžetski višak od 1,6 posto u idućoj godini a dobrom je putu da i u ovoj godini ostvari skromni višak. Primarni je višak, koji ne uključuje troškove servisiranja duga, ključan uslovza isplatu međunarodnih kredita.

"U prošle tri godine Grčka se nalazila u bolnoj recesiji, s neviđeno visokom nivou nezaposlenosti", rekao je Staikouras pri predstavljanju nacrta proračuna za 2014. "Ove su godine žrtve počele donositi ploda, pružajući prve naznake izlaska iz krize", dodao je.

Grčko gospodarstvo je od početka finansijske krize 2008. godine umanjeno za skoro četvrtinu.

Smanjen deficit 

Vlada je uspjela smanjiti deficit u ovogodišnjem budžetu na 2,4 posto. Prema nacrtu proračuna, koji je iznesen danas, deficit će ostati na istom nivou i u 2014. godini.

Grčka je 2010. isključena iz financijskih tržišta i financirala se isključivo kreditima Europske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u ukupnom iznosu 240 milijardi eura. 

U Atini se nadaju da će se vratiti na tržišta obveznica u drugoj polovini iduće godine, rekao je Staikuras. 

U nacrtu proračuna za iduću godinu cilja se na deficit opšte države od 2,4 posto BDP-a. Javni dug trebao bi ostati visok i dosegnuti 174,5 posto BDP-a u 2014. 

Podsjetimo, krajem 2009. godine Grčku je potresla vijest da su dugovi daleko veći od očekivanih, nakon čega su nastupili teška kriza i socijalni nemiri. 

Atina je izbjegla bankrot pomoću paketa financijske pomoći iz inostranstva, a zauzvrat su uvedene oštre mjere štednje i povećanja poreza.

(AlJazeera)