Države koje su jučer objavile da se pridružuju kosponzorstvu su Estonija, Bugarska, Luksemburg, Poljska te Bangladeš.
Sjednica Generalne skupštine na kojoj će se razmatrati ova rezolucija bit će sredinom maja, a u tom periodu (15. maj) zakazana je i sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj će biti redovno razmatranje situacije u Bosni i Hercegovini.
Ove države su se svrstale među više zemalja koje su od ranije kosponzori rezolucije kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici bude zvanično međunarodnog karaktera, kao što je to slučaj s holokaustom i genocidom u Ruandi. Predlagači rezolucije su upravo Ruanda i Njemačka.
Kako saznaje portal Klix.ba, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo spomenutoj rezoluciji kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici na međunarodnom nivou.
Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN-a "Kultura mira" kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN-u jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.
S obzirom na prvomajske praznike i predstojeći vikend, to znači da bi rukovodstvo Generalne skupštine to moglo učiniti sljedeće sedmice. Nakon toga se sredinom maja očekuje i zasjedanje.
Izvor:Klix.ba
Komentari