U subotu se delegacija Hamasa sastala s posrednicima u Egiptu, a grupa je najavila da će nova runda pregovora započeti u nedjelju.
Pregovarači su nastavili dugotrajne pregovore u Kairu, uz posredovanje Egipta i Katara, o pauziranju izraelske ofanzive u Gazi u zamjenu za oslobađanje talaca. Čini se da je glavna sporna taka hoće li dogovor biti privremen ili trajan.
Smatra se da formulacija o kojoj se raspravlja uključuje 40-dnevnu pauzu u borbama dok se taoci oslobađaju, te oslobađanje niza palestinskih zatvorenika koji se drže u izraelskim zatvorima.
Savjetnik vođe Hamasa, Ismail Haniyeh, rekao je da grupa gleda na najnoviji prijedlog s "punom ozbiljnošću". Ali ponovio je zahtjev da svaki dogovor mora eksplicitno uključiti izraelsko povlačenje iz Gaze i potpuni kraj rata.
Anonimni funkcioner izraelske vlade rekao je lokalnim medijima u subotu da Izrael "ni pod kojim uslovima neće pristati prekinuti rat kao dio sporazuma o oslobađanju naših otetih".
"IDF će ući u Rafah i tamo uništiti preostale bataljone Hamasa - bilo da postoji privremena pauza za oslobađanje naših zarobljenika ili ne", kazali su anonimni funkcioneri piše BBC.
Netanyahu se suočio s pritiskom unutar svoje krajnje desne koalicije da nastavi s dugo obećavanom ofanzivom u najjužnijem gradu Gaze, gdje se procjenjuje da se 1,4 miliona ljudi sklonilo nakon što su pobjegli od borbi u sjevernim i centalnim dijelovima pojasa.
SAD, najveći diplomatski i vojni saveznik Izraela, oklijeva podržati novu ofanzivu koja bi mogla prouzročiti značajne civilne žrtve i insistira na tome da se prvo vidi plan za zaštitu raseljenih Palestinaca.
Subotnje demonstracije u Izraelu bile su najnoviji prikaz povećanog domaćeg pritiska s kojim Netanyahu suočava kako bi osigurao povratak zarobljenika.
Natalie Eldor, demonstrant u Tel Avivu, rekla je novinskoj agenciji Reuters da je bila tamo kako bi "podržala dogovor sada, jučer".
"Moramo vratiti sve taoce, žive, mrtve. Moramo ih vratiti. Moramo promijeniti ovu vladu", dodala je.
Neki koji su se okupili u vojnoj bazi Kirya u Tel Avivu optužili su premijera da potkopava predloženo primirje, dok su drugi pozvali na prekid rata.
"Službeni odgovor na nacrt još nije primljen. Kada bude prihvaćen - kabinet za upravljanje ratom sastat će se i raspravljati o njemu Do tada predlažem 'političkim izvorima' i svim donosiocima odluka da pričekaju službena ažuriranja, da se ponašaju smireno i da ne histeriziraju iz političkih razloga", kazao je Benny Gantz, član ratnog kabineta.
Pregovori o prekidu vatre traju već mjesecima bez pomaka, a od kraja novembra nije bilo pauze u borbama niti oslobađanja talaca. Bilo je trenutaka u kojima se novi sporazum činio neizbježnim - samo da bi propao prije nego što je potpisan.
Izvor upoznat s ovom posljednjom rundom razgovora rekao je za BBC da su pregovori još uvijek složeni i da bi bilo kakav napredak mogao potrajati nekoliko dana.
U međuvremenu, šef Svjetskog programa za hranu Ujedinjenih nacija upozorio je da sjeverni pojas Gaze sada doživljava "potpunu glad".
Cindy McCain upozorila je da se katastrofalna situacija na teritoriju širi prema jugu u intervjuu američkim medijima.
"Ono što tražimo i što neprestano tražimo je prekid vatre i mogućnost nesmetanog pristupa sigurnom", rekla je McCain.
#TelAviv live: As reports come in that Hamas has accepted the latest US-Egyptian brokered deal (hostages release // ceasefire), thousands are out on the street expressing their distrust of @Netanyahu as initial signs already suggest he is bent on wrecking the deal. #GazaWar pic.twitter.com/UfdRI3ZYft
— Yonatan Touval (@Yonatan_Touval) May 4, 2024
Komentari