Vijeće Evropskog suda pravde koje je 30. aprila donijelo presudu činilo je, prema riječima advokata Begovića, 27 istaknutih sudija iz svake od država Evropske unije i osam nezavisnih advokata.
On je objasnio da je presudi Evropskog suda u Luksemburgu prethodio zahtjev od Suda iz Berlina u kojem su insistirali da se riješi pitanje korišćenja kriptovane komunikacije jer je u Njemačkoj postojala dilema da li tu komunikaciju treba tretirati kao dokaz ili je smatrati operativnim podatkom.
USLOVI
– Postoje uslovi ili kriterijumi koji predviđaju da se ta komunikacija može tretirati kao dokaz. Jedan od ključnih kriterijuma je da države koje su dobile te razgovore moraju imati slične mjere nadzora i odredbe kao i država (Francuska) koja im je poslala tu presretnutu komunikaciju – objasnio je Begović. Jasno je da mora postojati uporište u, kako je dodao, nacionalnom zakonodavstvu.
Drugi kriterijum, kako je istaknuto u presudi Evropskog suda, je da su države morale biti prethodno obaviještene od zemlje koja je presretnula šifrovanu komunikaciju, da bi se, kako pojašnjava Begović, izbjegla povreda suvereniteta države čiji građani su prisluškivani.
Odbrani je morao biti predstavljen i dostavljen izvor Skaj komunikacije kao eventualnog dokaza.
– Odbrani je, kako kažu teoretičari, moralo biti omogućeno da se uvjeri u autentičnost i vjerodostojnost tih komunikacija. Advokati su pred sobom morali imati naredbu sudije, odnosno da se tačno zna od kojeg organa je to presretnuto, koji je vršio presretanje, ko su vlasnici mobilnih telefona – istakao je Begović. Kompletan proces pribavljanja tih informacija trebalo je da bude predočen odbrani.
Prema riječima Begovića, advokati su dobili samo tzv. excel tabele, u kojoj su navedeni brojevi i slova bez bilo kakve težine i značaja jer se njihova autentičnost može lako promijeniti. To se, kako kaže, smatra povredom prava na pravično i fer suđenje, jasno je i da je to elementarni kriterijum koji je morao biti ispunjen.
U Crnoj Gori ne postoje takozvane istražne radnje koje su postojale u Francuskoj pa je, prema stavu Begovića, naša zemlja u obavezi da primjenjuje svoje nacionalno zakonodavstvo. Naglašava da je Zakonik o krivičnom
postupku jasan, precizan i određen da naredbu o presretanju telefonskih komunikacija izdaje i obavlja samo sud, isključivo za osobu koja je naznačena koji je određen i gdje je navedeno za koje krivično djelo.
- Kada se sve informacije pribave, dostavljaju se sudskom vještaku za telekomunikacije koji daje nalaz i mišljenje i ukoliko dođe do podizanja i potvrđivanja optužnice odbrana ima šansu da ga osporava, ukazuje na sve što je bitno jer zna na koji način su ti dokazi pribavljeni – rekao je Begović.
OBAVEZE
Kada je u pitanju Skaj komunikacija, advokati nijesu imali mogućnost ni da provjere ko je izdao nalog, na koji način je presretnuta komunikacija, niti da imaju original tih razgovora. On je podsjetio da postoji samo tabela koja suštinski nema pravnu težinu.
Begović je ukazao i da Crna Gora nije bila obaviještena da se na njenoj teritoriji vrši presrijetanje razgovora njenih državljana i na taj način je povrijeđen njen suverenitet. Takođe, te razgovore Crna Gora je dobila poslije godinu i po, dvije od trenutka kada je rađen masovni nadzor.
Osvrnuo se i na konstataciju da su te komunikacije pribavljene u skladu sa međunarodnom pravnom pomoći u krivičnim stvarima što odbrani objektivno ništa ne znači jer je to formulacija bez pozadine, bez uporišta u suštini.
– Nije samo Crna Gora, nego čitava Evropa čekala ishod tog postupka i sa nevjerovatnim očekivanjima oči su bile uprte u tu odluku. I konačno, kad je donešena, u Crnoj Gori se postavilo pitanje da li ona ima obavezu da je primijeni kod nas. Ona ima obaveznu primjenu u 27 država Evrope, a i u Crnoj Gori. Mi smo 2007. potpisali Sporazum o pridruživanju i stabilizaciji koji je ratifikovan 2010. i to baš u Luksemburgu – podsjetio je Begović.
Ukazao je i da je 2010. godine zvanično od Savjeta Evrope naša zemlja proglašena kandidatom za ulazak u Evropsku uniju. Evropskoj komisiji, kako kaže, redovno se šalju izvještaji o napretku Crne Gore, a u Crnoj Gori od 2007. godine postoji delegacija Evropske unije.
– Dakle, Crna Gora je suštinski dio Evropske unije, nedostaje taj jedan formalni elemenat koji će, nadam se, vrlo brzo biti ispunjen i naša država će biti članica. Svako ima pravo na svoje mišljenje i stav, ali sam ubijeđen da kriterijume i uslovi koji su postavljeni apsolutno ne dozvoljavaju da ova vrsta informacije koja je dostavljena od Europola Crnoj Gori u našem Zakoniku o krivičnom postupku može biti tretirana kao dokaz. A takođe sam ubijeđen da ova odluka Evropskog suda u Luksemburgu ima obavezujuće dejstvo i za Crnu Goru i ona će morati da ispoštuje te kriterijume i postupa po njima – smatra Begović.
Sud će, prema njegovim riječima, morati na kritički način da se odnese prema Skaj komunikaciji. On je predložio da se u što kraćem roku ukine pritvor osobama koje su zatvorene na osnovu tih dostavljenih informacija.
Prijedlog advokata je da se te osobe brane sa slobode polaganjem jemstva ili da im sud izda neku drugu mjeru nadzora, na primjer zabrana napuštanja boravka prostorija stanovanja zavisno od vrste i težine krivičnog djela za koje se terete.
On je podsjetio i da sud ima mogućnost da odredi redovno javljanje državnom organu, oduzimanje putnih isprava i na taj način bi se koliko-toliko smanjila šteta koja je nastala.
Mora se poštovati zakon
Advokat Begović smatra da te informacije koje je dostavio Europol trebalo je da posluže samo kao putokaz ka dokazima.
– Na osnovu takvih informacija nadležni državni organi su u najvećoj tajnosti morali, redovnom zakonskom procedurom, izdavanjem sudske naredbe preduzeti određene mjere nadzora nad osobama koje se pominju u tim komunikacijama. Trebalo je da rade na prikupljanju dokaza i ukoliko dođu do njih procesuiraju sve osobe – smatra Begović.
Dodao je da se strogo mora poštovati forma kada je pravo u pitanju i postupati isključivo po zakonu.
– Neću da osuđujem, napadam i da prejudiciram tokove postupka, samo apelujem da se isključivo radi po Zakoniku o krivičnom postupku kao jedinom mjerodavnom procesnom zakonu u svakom od tih postupaka. Ja sam vam rekao, očekujem reakciju makar kad je dužina i vrijeme trajanja pritvora u pitanju – zaključio je Begović.
Komentari