Izvori Pobjede iz Opštine Pljevlja kazali su da je korišćenje ekavskog izgovora srpskog jezika postalo uobičajeno na sjednicama lokalnog parlamenta od strane odbornika vladajuće koalicije. Primjetno je i da predsjednik opštine i drugi funkcioneri opštine u javnim nastupima, pogotovo kad su u Srbiji, koriste ekavicu. Očigledno je to dio političke agende „srpskog sveta“, kažu izvori Pobjede
zvršna direktorka DOO Čistoća iz Pljevalja Gordana Lekić nastavila je, poput svojih podgoričkih kolega, trend nepoštovanja ustavne kategorije – crnogorskog jezika kao službenog. Naime, Lekić je promijenila natpise na kamionima pljevaljske Čistoće na kojima je dodala natpis na ekavici.
Na fotografiji kamiona Čistoće koju je poslao čitalac Pobjede iz Pljevalja vidi se vozilo opštinskog preduzeća za natpisom na ćirilici na srpskom jeziku: „Za lepšu i čistiju opštinu“.
NATPIS
Prvobitni jedini natpis na kamionima bio je „Volim Pljevlja“.
- Lekić je dodala natpis na kamionima prije nekoliko nedjelja. Cilj je bio da se derogira natpis prošlog menadžmenta ali i istakne srpski jezik ekavskog izgovora, odnosno da su Pljevlja srpski grad - tvrde izvori Pobjede.
Po Ustavu Crne Gore crnogorski jezik je službeni jezik i obavezno je njegovo korišćenje u svim opštinama.
Lekić je supruga predsjednika opštinskog odbora Nove Srpske demokratije Milana Lekića, koji je i predsjednik Odbora direktora Rudnika uglja Pljevlja. Ona je na čelu opštinskog javnog preduzeća imenovana krajem 2023. godine i bila je jedini kandidat.
- Cijeneći kvalitet rada i poslovne pokazatelje rada Društva za vrijeme za koje je kandidat obavljao funkciju v.d. izvršnog direktora, Odbor je jednoglasno za izvršnog direktora izabrao Gordanu Lekić - navodi se obrazloženju odluke, koju je potpisao predsjednik Odbora direktora Vladeta Kankaraš.
Izvori Pobjede iz Opštine Pljevlja kazali su da je korišćenje ekavskog izgovora srpskog jezika postalo uobičajeno na sjednicama lokalnog parlamenta od strane odbornika vladajuće koalicije.
- Primjetno je i da predsjednik opštine i drugi funkcioneri u javnim nastupima, pogotovo kad su u Srbiji koriste ekavicu. Očigledno je to dio političke agende „srpskog sveta“ - tvrde izvori Pobjede.
SAOIZACIJA
Postupkom Gordane Lekić nastavljen je trend saoizacije Pljevalja i pokušaja njegovog mekog stavljanja pod suverenitet Srbije.
Tako je Dario Vraneš postao prvi predsjednik opštine Pljevlja koji nije položio vijence na Stražici 13. jula za Dan državnosti i Dan ustanka protiv fašizma. Proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore dva puta je uporedio sa cirkuskom predstavom, a svim direktorima opštinskih javnih ustanova i preduzeća uputio je zahtjev da na zgradama istaknu trobojke. ODT Pljevlja je i tada konstatovalo da Vraneš nije počinio krivično djelo, odnosno da nije izložio poruzi državu i njene simbole.
Takođe, Vraneš je prošle godine inicirao i izmjene Statuta Opštine kojim bi se Dan Pljevalja, umjesto 20. novembra, slavio 27. oktobra na dan Svete Petke.
Iako je sa brojnih adresa stiglo upozorenje da je ova promjena ozbiljan atak na civilizacijske vrijednosti istorijsko nasljeđe ovog grada i Crne Gore, Skupština opštine je 28. septembra dala podršku prijedlogu glasovima odbornika Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije, Pokreta za Pljevlja, Ujedinjene Crne Gore, SNP-a i tri odbornika Demokrata. Nedavno je uskratio svoj grad promocije na Međunarodnom sajmu turizma i sporta u Prištini koji se već 20 godina organizuje pod sertifikatom najviše svjetske organizacije UFI (Globalno udruženje izložbene industrije) iz Pariza.
Crnogorske institucije nijesu reagovale ni na ovaj događaj, ali ni na nedavni kada je na fasadi zgrade Borova u strogom centru grada osvanuo mural sa stihovima pjesme koji slave „srpsku slobodu“ i jedinstvo „dvije kraljevine srpske“.
Opština Pljevlja se na zvaničnoj Fejsbuk stranici pohvalila ispisivanjem pjesme „Pljevlja moja, vesel’te se“, autora Dimitrija Jevtovića Polimca, u srcu multietničke i multivjerske sredine. Ovaj postupak izazvao je negodovanje dijela javnosti, posebno pripadnika bošnjačkog naroda.
Izvor:POBJEDA
Komentari