Te optužbe i kontra-optužbe oživljavaju strah, nestao od Hladnog rata, od moguće trke u naoružanju uprkos postojanju sporazuma o svemiru iz 1967. koji poziva da se "ne razvija nuklearno oružje ili bilo koje drugo oružje za masovno uništenje posebno za postavljanje u orbitu" planete Zemlje.
Portparolka ruske diplomatije Marija Zaharova ocijenila je da je američko odbacivanje nacrta rezolucije pokazalo da SAD imaju za cilj da "stave oružje u svemir i učine ga arenom vojne konfrontacije".
"Nova prilika da se spriječi trka u naoružanju u svemiru propuštena je krivicom SAD i njenih saveznika", rekla je Zaharova.
Krajem aprila, SAD i Japan predstavili su Savjetu bezbjednosti UN sopstveni nacrt rezolucije za sprečavanje militarizacije svemira, ali je Rusija na to uložila veto, kritikujući činjenicu da se tekst fokusira samo na jednu vrstu oružja, nuklearno oružje.
Nacrt rezolucije koji su u ponedjeljak predstavile Rusija i Kina, a koji je djelimično uključivao i tekst blokiran u aprilu, takođe poziva sve zemlje članice da preduzmu "hitne mjere" da se zauvijek spriječi postavljanje oružja u svemir i prijetnju ili upotrebu sile u svemiru.
Međutim, taj nacrt nije prikupio devet glasova neophodnih za usvajanje.
Zamjenik američkog ambasadora Robert Vud nazvao je rusku inicijativu "licemjernom", rekavši da Moskva želi da "skrene pažnju sa svojih opasnih napora da postavi nuklearno oružje u orbitu".
Bijela kuća je u februaru pružila uvjeravanja da Rusija razvija antisatelitsko nuklearno oružje, optužbe koje je Moskva odbacila.
Komentari