Kako je saopšteno iz Vlade, u razgovoru je istaknuto da su unapređenja u zdravstvenom sistemu u fokusu Ministarstva zdravlja, a da je u tom smislu pomoć iz Evropske unije značajna.
Efikasnija upotreba budžetskih sredstava opredijeljenih za zdravstvo pomoći će da čitav sistem funkcioniše bolje.
Naglašeno je da je učešće u EU4Health programu (vrijednom 5,3 milijarde eura), koji je EU pokrenula u cilju jačanja zdravstvenih sistema širom Evrope, bitan korak u kontekstu pružanja bolje zdravstvene usluge građanima Crne Gore.
Tokom sastanka je konstatovano da je pandemija ukazala na neophodnost zajedničkog rada, na polju zdravstvene zaštite, pa je to sada u fokusu EU.
To je šansa i da se Crna Gora izbori sa izazovima, kojiedijele i ostale evropske zemlje, a odnose se na nabavku ljekova.
"Bilo je zadovoljstvo razgovarati sa premijerom Spajićem o našoj saradnji u oblastima zdravstva i bezbjednosti hrane. Nadam se da će se veze između EU i Crne Gore jačati tokom daljeg procesa pristupanja. Od suštinske je važnosti nastaviti sa odgovarajućim reformama i Evropska komisija će biti uz Crnu Goru u tom procesu. Drago mi je što vidim da je Crna Gora ponovo predvodnik u EU integracijama", kazala je komesarka Kiriakides.
Kako se navodi u saopštenju, bilo je riječi i o digitalizaciji sistema zdravstvene zaštite, a ministar Vojislav Šimun je predstavio korake preduzete u tom smislu.
Razgovarano je i o prostoru za razvoj medicinskog turizma, a predsjednik Vlade Crne Gore zahvalio se komesarki za dosadašnju pomoć EU, kako stručnu, tako i u donacijama.
“Zaključeno je da je za Crnu Goru bitno i da u najskorijem roku dostigne evropski nivo u kontroli hrane”, saopštila je Vlada.
Komentari