Bugarska ambasadorka odbila poslušati premijera i glasala za Rezoluciju o Srebrenici

Bugarska ambasadorka odbila poslušati premijera i glasala za Rezoluciju o Srebrenici

Tehnički premijer Bugarske Dimitar Glavčev zaista je zatražio da Bugarska promijeni svoj stav i glasa “uzdržano”, umjesto da podrži rezoluciju Ujedinjenih nacija koja osuđuje genocid u Srebrenici, prenosi Radio Slobodna Evropa.

To je 30. maja potvrdila vladina pres služba u saopštenju za medije.

Ova potvrda stigla je više od sedmicu dana nakon prvih informacija o tome i dan nakon što je istraživački sajt BIRD objavio diplomatske dokumente sa uputstvima Glavčeva, koji je i ministar spoljnih poslova.

Međutim, Vlada tvrdi da to uputstvo “ne sadrži konačne instrukcije” ambasadorici Bugarske u UN-u Luchezari Stoevoj.

“Dokumenti koji su procurili na internetu samo su dio procesa donošenja odluka i ne predstavljaju njegovu cjelokupnost”, piše u saopštenju Vlade, u kome se čak njihovo širenje opisuje kao “hibridni napad”.

Uprkos tvrdnjama Vlade, iz dokumenata ne proizlazi da instrukcije Stoevoj nisu konačne.

Iz njenog odgovora poslatog istog dana, koji je BIRD također objavio, jasno je da je Glavčev poslao svoje pismo u 8:55 po njujorškom vremenu, samo sat vremena prije početka sjednice Generalne skupštine UN-a u 10 sati.

Ona je u odgovoru napisala “nisam bila u stanju da izvršim instrukcije poslate u posljednjem trenutku”. Dodala je da je postupala u skladu sa instrukcijama datim još 12. aprila i glasala “za” Rezoluciju.

Bugarska godinama ima jasan stav o genocidu u Srebrenici, ali u posljednjem trenutku, pred ključno glasanje u UN-u, postojala je zabrinutost da će ga promijeniti.

tttttttttttttttttt

Prema istraživačkom sajtu BIRD, tehnički premijer je tražio promjenu stava nakon lobiranja srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića kod lidera konzervativne partije GERB Bojka Borisova.

Riječ je o Rezoluciji kojom je 11. jul proglašen za Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Na taj datum 1995. godine u ovom bosanskom gradu snage etničkih Srba počele su ubijanje preko 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka.

Njihovo ubistvo je prema presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog suda pravde kvalifikovano kao genocid. Bugarska ima dosljednu politiku priznanja ovih zločina kao genocid.

Još prije glasanja Srbija se izjasnila protiv rezolucije i započela kampanju protiv njenog usvajanja, što je podržala i Rusija.

Vlada Bugarske se ne izjašnjava ni o tome kako je došlo do zahtjeva Glavčeva za promjenu bugarske pozicije.

“Tehnička vlada se kategorički ograđuje od bilo kakvih pokušaja insinuacija vezanih za promjenu geopolitičke orijentacije Bugarske. Svojim djelovanjem vlada svakodnevno dokazuje da naša zemlja nepokolebljivo slijedi evropski put i perspektivu”, navedeno je u saopštenju.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić održava bliske odnose sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. S druge strane, Kremlj podržava njegove napore protiv proglašavanja sjećanja na genocid u Srebrenici.

Premijer Glavčev je bio dugogodišnji poslanik stranke GERB, čiji lider Bojko Borisov usko sarađuje sa srbijanskim predsjednikom Vučićem.

Nakon glasanja u UN-u, sam Vučić je priznao da je bio vrlo iznenađen stavom Bugarske i da je do posljednjeg trenutka očekivao da neće podržati Rezoluciju.

Kako je sve počelo?

“Dnevnik” je još 22. maja objavio članak u kojem je navedeno da Srbija pokušava da utiče na Bugarsku putem neformalnih kanala kako bi promijenila svoj stav o rezoluciji UN-a kojom se osuđuje genocid u Srebrenici.

Američka “pametna” oružja postala “glupa”: Ukrajina ima veliki problem

Nešto kasnije istog dana, diplomata i kandidat za Evropski parlament iz PP-DB, Stefan Tafrov, napisao je na svom Facebook profilu da je saznao da Srbija pokušava da utiče na Bugarsku da promijeni svoj stav.

On je tada insistirao da “Glavčev ne podliježe srpskom pritisku”.

Izvor:N1

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.