Pacijenti koji su na dijalizi su prošle nedjelje imali sastanak sa direktorom Aleksandrom Radovićem kada su kazali da su nezadovoljni uslovima liječenja. Tražili su i bolje uslove za hranu, ali i parking mjesta.
Oni su tražili da se smijeni načelnica Gledović. Prema informacijama Pobjede, ona nije smijenjena, već je sama podnijela ostavku.
Pacijenti su pokrenuli i kampanju kadaverične transplantacije, koja nikada nije zaživjela u Crnoj Gori.
Program transplantacije u Crnoj Gori je već nekoliko godina obustavljen. Zbog toga su tražili da se uspostavi saradnja sa Bjelorusijom, u koju pacijenti često idu kako bi dobili nove organe, najčešće bubrege o svom trošku. O tome svjedoče i brojne akcije za prikupljanje novčane pomoći za one kojima je operacija neophodna.
Nacionalno koordinaciono tijelo je u martu dobilo inicijativu za presađivanje organa u okviru Ministarstva zdravlja, kako bi se što prije uspostavio sistem kadaveričnog donorstva organa.
U međuvremenu, neformalno udruženje pacijenata ,,Hrabro u novi život“ pokrenulo je i peticiju kojom traži uspostavljanje saradnje sa Minskim naučno-praktičnim centrom za hirurgiju, transplantologiju i hematologiju u Bjelorusiji, kako bi se transplantacije organa od mrtvih donora obavljale o trošku države pacijentima kod kojih je došlo do otkazivanja bubrega, kao i drugih organa.
Crna Gora nema saradnju sa Bjelorusijom, a država se pridružila i EU u sankcijama prema toj zemlji.
Crna Gora je 2018. godine postala članica Eurotransplanta, čime je crnogorskim pacijentima data mogućnost da im organi za presađivanje postanu dostupniji, a vrijeme čekanja na transplantaciju manje. Međutim, problem crnogorskog društva je velik, kada je doniranje organa u pitanju, jer prema propisima Eurotransplanta, da bi Crna Gora mogla da dobija organe, mora i da ih daje.
Proteklih godina bilo je dosta polemike oko zakona koji uređuje ovu oblast. Godine 2016. usvojen je zakon kojim se uključuje pretpostavljena saglasnost na donaciju organa, ali je porodica imala zadnju riječ. S obzirom da taj zakon nije dao rezultate, tri godine kasnije krenulo se sa izmjenama, kojim je precizirano da se porodica više neće pitati, te da ukoliko je osoba za života dala saglasnost organi će se uzimati.
Uprkos tome, nije urađena nijedna kadaverična transplantacija. U Crnoj Gori su dosad urađene svega dvije kadaverične transplantacije, odnosno presađivanje organa sa moždano umrle osobe.
Prva je urađena u decembru 2013, kada su zahvaljujući humanosti građanke iz Bara spasena tri života. Druga kadaverična transplantacija urađena je u septembru 2018. godine kada su od Beranca koji je bio vlasnik donorske kartice uzeti srce, jetra, pluća i dva bubrega.
Komentari