Perović: Cilj je posvađati Crnu Goru sa svim susjedima, osim sa onim kojem se bespogovorno služi
Foto: Dragan Mijatović/Pobjeda

Perović: Cilj je posvađati Crnu Goru sa svim susjedima, osim sa onim kojem se bespogovorno služi

U posljednje četiri godine svjedočimo namjerama, podstaknutim politikom u Beogradu, da Crna Gora pokvari odnose sa svim susjedima, bespogovorno služeći jednom i na taj način ugrožavajući put ka Evropskoj uniji - ocijenio je za Pobjedu crnogorski diplomata Željko Perović.

On očekuje da crnogorske vlasti pažljivo vode politiku sa zemljama okruženja, posebno sa Hrvatskom od koje smo za manje od godinu dobili dvije protestne note – u avgustu 2023. zbog obilježavanja 90 godina školskog broda „Jadran“ i prošlog mjeseca zbog najave usvajanja rezolucije o genocidu u Jasenovcu.

RAZGOVORI BEZ PREGOVORA
Ministar odbrane Dragan Krapović je u intervjuu za beogradsku Politiku, pored ostalog, odgovarao na pitanje o „hrvatskom svojatanju školskog broda 'Jadran'“, navodeći da je ovaj jedrenjak legitimno i legalno vlasništvo Crne Gore, dio nacionalnog ponosa i da je za Crnu Goru više od broda.

– Dijalog i razmjena mišljenja sa našim susjedima su od esencijalnog značaja, te u tom duhu pristupamo svim međunarodnim pitanjima, uključujući i pitanje školskog broda „Jadran“. Imajući to u vidu, stava sam da se na tu temu može razgovarati, ali ne i pregovarati, jer za Crnu Goru ne postoji opcija da školski brod „Jadran“ plovi pod zastavom koja nije zastava Crne Gore – poručio je Krapović.

Ministarstvo inostranih poslova Hrvatske je prošle godine uputilo protestnu notu Crnoj Gori zbog obilježavanja 90 godina školskog broda „Jadran“. Tada je zvanični Zagreb pozvao Podgoricu da prioritetno pristupi bilateralnom rješavanju spora oko tog broda koji, kako su rekli, predstavlja simbol viševjekovne hrvatske pomorske tradicije.

U protestnoj noti Hrvatska je Crnu Goru pozvala i da izbjegava jednostrane aktivnosti suprotne nastojanjima da se, u duhu dobrosusjedskih odnosa, načelima poštovanja i međunarodnog prava, pronađe trajno rješenje.

Perović konstatuje da do 30. avgusta 2020. godine, odnosno promjene vlasti u Crnoj Gori, naša zemlja nije imala ozbiljnijih problema sa susjedima, a da su postojeća otvorena pitanja sa Hrvatskom, poput broda „Jadran“, uvijek tretirana u prijateljskom tonu.

KOMŠIJSKE VEZE
- Crna Gora je do takozvanog „oslobođenja“ 30. avgusta bila prepoznata kao zemlja koja nije imala nijedan veći problem ni sa jednim susjedom, za razliku od svih ostalih koji imaju međusobne nesuglasice. Očigledno u posljednje četiri godine svjedočimo želji, prije svega zahvaljujući politici koju vuče Beograd, da Crna Gora pokvari odnose sa svim susjedima osim sa jednim kojem se bespogovorno ispunjavaju želje – istakao je Perović za naš list.

On napominje da se za kratko vrijeme desilo više situacija koje su prijetile da ugroze stabilne odnose sa Hrvatskom – od pokušaja skidanja spomen-ploče na objektu nekadašnjeg logora Jugoslovenske narodne armije (JNA) u Morinju, preko spora oko vlasništva nad brodom „Jadran“, do potenciranja usvajanja rezolucije o genocidu u Jasenovcu kao svojevrsne reakcije na dokument o Srebrenici koji je usvojila Generalna skupština Ujedinjenih nacija.

- Sada, kada je Hrvatska pouzdan partner na evropskom putu Crne Gore, žele se pokvariti odnosi sa tom zemljom. Cilj je, očigledno, zavaditi Crnu Goru sa svim susjedima, osim jednim, i spriječiti evropski put naše zemlje, sada kada se, zbog niza okolnosti, ukazala šansa da postanemo prva naredna članica EU – zaključio je Perović.

ZAJEDNIČKA ISTORIJA
Hrvatski školski brod „Jadran“, koji je bio u sastavu Ratne mornarice Jugoslovenske narodne armije, od Crne Gore potražuje još od raspada bivšedržave jer smatraju da nad jedrenjakom imaju pravo svojine shodno činjenici da je baza broda, nakon izbijanja rata 90-ih, bila u ratnoj luci Lora u Splitu.

Brod se u tom trenutku nalazio na remontu u tivatskom „Arsenalu“, a u posjedu Crne Gore je ostao na osnovu zajedničkog dogovora svih republika bivše Jugoslavije. Taj dogovor podrazumijevao je da svo naoružanje i vojne instalacije koje su se na početku sukoba našle na teritoriji određene republike ostaju u vlasništvu te republike.

Iz Ministarstva odbrane Crne Gore ranije je, još dok je na čelu tog resora bio Predrag Bošković, naznačavano da je „Jadran“ vlasništvo crnogorske mornarice, te da oni neće dozvoliti da brod bude tačka sporenja dvije države.

Nedavno je na jedrenjaku, vezanom u Luci Bar, montiran 21 element novourađenih drvenih djelova snasti - brodske opreme koji neposredno ili posredno služe za nošenje jedara. 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.