Ona kaže da za preko četiri decenije rada u toj državnoj kompaniji nije ostvarila pravo na stambeni kredit, niti na bilo kakva novčana sredstva, a preko šest godina pokušava da ostvari pravo na stimulativnu otpremninu, koja joj, kako navodi, pripada po granskom kolektivnom ugovoru.
– Podobni zaposleni, odnosno zaposleni na rukovodećim mjestima, sa lakoćom ostvaruju postojeća i nepostojeća radna prava, to jeste nepovratna novčana sredstva, nepovratne stambene kredite, udružena nepovratna sredstva i otpremnine u velikim iznosima. Za 43 godine i osam mjeseci rada ništa od navedenog nisam ostvarila, a jasna je tendencija menadžmenta firme da me pošalje u penziju bez otpremnine – kazala je Konatar za "Dan".
Ona tvrdi da kao dugogodišnji radnik "Plantaža" ne može da ostvari zakonsko pravo za odlazak u starosnu penziju, koje joj je utvrdila pravna služba Fond penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO).
– Od 2017. pa do danas podnijela sam više zahtjeva da se prijavljujem za odlazak u penziju i da mi firma isplati stimulativnu otpremninu koja me sleduje po granskom kolektivnom ugovoru. Nikad me niko nije pozvao na razgovor, niti sam ikad dobila odgovor na moje zahtjeve. Zato sam odlučila da potražim pravnu pomoć. Moj pravni zastupnik obratio se Agenciji za mirno rješavanje sporova, koja je održala nekoliko ročišta na kojima se niko iz "Plantaža" nije pojavio – rekla je Konatar za Dan
,.
Na kraju je, kako dodaje, bila prinuđena da tuži "Plantaže" i svoje pravo potraži na sudu.
– U tužbi tražim da mi se omogući ostvarivanje odlaska u penziju, povezivanje radnog staža (plaćanje poreza i doprinosa) i isplata otpremnine. Sudski spor predugo traje i gubi svaki smisao. Osnovni sud razmatra i prihvata tužbu, održava par ročišta i na kraju donosi rješenje da nije nadležan u ovom sporu, što za ishod ima sudske troškove od 550 eura koje sam dužna da platim. Moj punomoćnik je Višem sudu podnio žalbu na ovu odluku. Kako sam izgubila vjeru u crnogorsko sudstvo, spremna sam da svoje pravo i pravdu potražim pred međunarodnim sudovima – najavila je ona.
Konatar tvrdi da se stanje u "Plantažama" nije značajno promijenilo dolaskom novog menadžmenta na čelu sa Igorom Čađenovićem u odnosu na period dok je na čelu kompanije bila Verica Maraš.
– Akcenat ću staviti na sadašnji menadžment jer je sa radom bivšeg menadžmenta na čelu sa Vericom Maraš javnost dovoljno upoznata, a protiv njih se vode i sudski sporovi. Da se dolaskom novog menadžmenta ništa nije promijenilo, nego se nastavilo sa starom praksom to najbolje vide i osjećaju na svojoj koži zaposleni. Zapošljavaju se radnici preko agencija na ugovor na određeno, koji tako rade i po nekoliko godina a da ne dobiju ugovor na neodređeno. Za nedostatak radne snage kriv je menadžment jer u poslednjih 10 godina nije podigao cijenu rada, što za ishod ima neadekvatno održavanje, odnosno propadanje vinograda – istakla je Konatar.
Prema njenim riječima, i sadašnji menadžment uskraćuje zaposlene za ostvarivanje radnih prava, što za ishod ima sudske sporove koje gube.
– Za nanesenu materijalnu štetu "Plantažama" niko nije odgovarao – ukazala je Konatar.
Komentari