U Vladinom dokumentu navodi se da se ipak može uočiti smanjenje etničke distance prema RE populaciji.
Na isti zaključak navodi i Izvještaj o položaju Roma i Egipćana u Crnoj Gori, koji je pripremio Zaštitnik ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori.
“Položaj Roma i Egipćana je i dalje nepovoljan u svim ključnim aspektima života, od socio-ekonomskog statusa do obrazovanja i političke participacije. Pripadnici romske i egipćanske populacije su i dalje izolovani od ostatka stanovništva i uglavnom žive u naseljima koja su odvojena od naselja sa neromskim stanovništvom, pa usljed takve fizičke odvojenosti raste i svaki vid socijalne distance i isključivanja”, navodi se u Izvještaju.
Od 22 aktivnosti koje se tiču poboljšanja njihovog statusa, realizovano je 16.
“Pored velikog broja edukacija i seminara na temu borbe protiv anticiganizma i diskriminacije Roma i Egipćana u cilju suzbijanja ovih pojava, pomaci su veoma spori i teško vidljivi, napredak u socijalnoj inkluziji, zaštiti i promovisanja ljudskih prava nezadovoljavajuć, a ključni problem i dalje ostaje nepovoljan položaj romske i egipćanske populacije”, navodi se u Izvještaju.
Sve to, kako se navodi, za posljedicu ima siromaštvo, prisustvo stigmatizacije i diskriminacije Roma i Egipćana, odsustvo afirmacije, nedovoljne efekte informativne i obrazovne dimenzije romske i egipćanske populacije u suživotu građana i građanki Crne Gore.
Komentari