Svima dostupna: Biljka koja poboljšava pamćenje, varenje, zdravlje očiju…
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Svima dostupna: Biljka koja poboljšava pamćenje, varenje, zdravlje očiju…

Među popularnim kućnim aromatičnim biljkama svakako možemo ubrojiti mirisom i ukusom osvježavajuću nanu. Pripada porodici Lamiaceae, koja sadrži oko 15-20 biljnih vrsta, uključujući paprenu nanu ili mentu. Ovo zeleno blago konzumiramo na doista različite načine, od pasta za zubi, osvježavajućih napitaka pa sve do eteričnog ulja. Ipak, malo nas je svjesno lepeze zdravstvenih potencijala koje pruža.

Sedam zdravstvenih dobrobiti nane
Osim izraženog vitamina A (4250 IU na 100 grama) većina zdravstvenih dobrobiti nane dolazi od njenog sadržaja eteričnog ulja, uključujući flavonoide, mentol i terpene. Ta jedinstvena nutritivna struktura daje ovoj cvjetnoj biljci sljedeće dobrobiti:

1. Jača imunitet

"Polifenoli i flavonoidi dvije su dobro proučene grupe biljnih supstanci koje se nalaze u nani. Zajedno s mnogim drugim antioksidansima održavaju ćelije zdravima i slobodnima od bolesti", objašnjava dijetetičarka Rhyan Geiger dodajući kako ove bioaktivne supstance takođe pomažu u smanjenju upala, dodatno jačajući imunološki sistem.

2. Podržava oralno zdravlje

Postoji dobar razlog zašto se nana dodaje u mnoštvo proizvoda za oralnu njegu. Ne samo da osvježava dah, već ulje paprene nane takođe obiluje antibakterijskim, antifungalnim i antibiofilmskim svojstvima za sprječavanje ili pomoć u liječenju niza problema s oralnim zdravljem. Sve nabrojene dobrobiti opravdavaju čestu upotrebu ove popularne biljke u modernoj stomatologiji.

3. Podstiče bolje zdravlje očiju

Budući da je dobar izvor vitamina A, nanu možemo da povežemo sa zdravljem očiju. Ovaj vitamin, topiv u mastima, igra ulogu u nekoliko sistema potrebnih za optimalnu funkciju oka. Vitamin A takođe pomaže u zaštiti od određenih očnih bolesti, poput makularne degeneracije.

4. Zdravlje mozga i dobar san

Novija istraživanja su otkrila da nana pozitivno utiče na nekoliko aspekata zdravlja mozga i spavanja. Kontrolno ispitivanje iz 2018. otkrilo je da paprena nana poboljšava kognitivne funkcije i smanjuje mentalni umor. U međuvremenu, istraživanje rađeno na studentima univerziteta iz 2021. pokazalo je da unos nane poboljšava pamćenje i kvalitet sna, a istovremeno smanjuje znakove stresa i tjeskobe.

5. Poboljšava zdravlje crijeva

Nana je takođe povezana s poboljšanim zdravljem crijeva kao relaksant mišića za cijeli gastrointestinalni trakt. Pokazala se odličnom za gotovo sve probleme s probavnim sistemom, od gasova i nadutosti do zatvora i proliva. Osim toga, istraživanje je pokazalo da je ova biljka posebno korisna kod simptoma sindroma iritabilnog crijeva, piše Jutarnji list.

6. Pomaže zdravlju srca i metabolizma

Dijetetičarka Geiger smatra da nana može povoljno da djelujei i kod hroničnih bolesti srca i dijabetesa i to zbog činjenice da je prepuna antioksidansa.

7. Podržava zdravlje disajnog sistema i sinusa

Nana može da podstakne bolje zdravlje disajnih puteva i sinusa i to zbog njenih antibakterijskih i antivirusnih svojstava koja pomažu u borbi protiv uzroka iritacije ili infekcije. Takođe, nana djeluje kao sredstvo za iskašljavanje koje pomaže kod uporne sluzi i šlajma i tako ublažava kašalj. Za ovom moćnom biljkom ćete rado posegnuti i u slučajevima upaljenog grla i bolova u tijelu.

Koliko nane dnevno konzumirati?

Iako nema zvaničnih preporuka koliko je ove biljke dnevno potrebno konzumirati da bismo iskoristili sve zdravstvene dobrobiti, sigurno je da u nani možete uživati ​​svakodnevno. Čak i ako ste tokom dana uživali ispijajući nekoliko šoljica čaja od mente, ovu biljku možete bez straha koristiti i u drugim recepturama.

"Dodajte mentu salati od lubenice i krastavca, smutiju, vodi ili čak pestu. Nana takođe može biti ukusan dodatak supama i pekarskim proizvodima", savjetuje Geiger.

I dok će neki uživati žvačući svježe listove nane kao prirodnu alternativu žvakaćim gumama ili vodicama za svježi dah, drugi će ovu biljku odlučiti da koriste u aromaterapijske svrhe. Svakako, ako nanu koristite kao eterično ulje na svojoj koži, ne zaboravite da ga prethodno razrijedite u baznom ulju poput kokosa ili jojobe kako biste spriječili iritaciju.

Izvor Vijesti

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.