Manifestacija “Dani dijaspore-iseljenika“ ove godine biće održana krajem jula u Podgorici, a v.d. direktora Uprave za dijasporu Erduan Demić zahvalio se gradonačelnici Oliveri Injac i njenom timu na prepoznavanju značaja ove manifestacije i na njihovoj spremnosti da podrže njeno održavanje.
“Ovo je prilika da pokažemo naše jedinstvo, kulturu, tradiciju i ljubav prema domovini, što će svakako biti na ponos svima nama”, kazao je Demić.
Demić je u razgovoru za Portal RTCG kazao da imaju odličnu saradnju sa Vladom Crne Gore.
“Od formiranja 44. Vlade Crne Gore, Uprava, zajedno sa Ministarstvom vanjskih poslova i Vladom Crne Gore, predano radi na afirmaciji strateškog partnerstva između države i dijaspore na svim poljima. Od mog imenovanja na poziciju vršioca dužnosti direktora Uprave, neposredno nakon izbora 44. Vlade, osnovni cilj u našem radu je da ostvarimo bliske kontakte sa dijasporom, bilo kroz udruženja ili istaknute pojedince. Mnoga od njih smo uspjeli posjetiti na njihov poziv, prisustvovati programima koje organizuju i podijeliti naše ideje i vizije”, otkrio je Demić.
Za saradnju sa diplomatskom mrežom Crne Gore kaže da je na visokom nivou.
“Naše ambasade i konzularna predstavništva aktivno učestvuju u brojnim inicijativama koje se tiču naše dijaspore-iseljenika, čime se značajno doprinosi jačanju veze sa matičnom državom”, naveo je Demić.
Demić kaže da će u skorijem periodu imati pune ruke posla.
“Vlada nam je pružila punu podršku, što se vidi i kroz značajno povećanje budžetskih sredstava za ovu godinu. Na ovome se zahvaljujemo premijeru Milojku Spajiću”, poručio je Demić.
Demić je kategoričan – u Upravi dijaspora se ne dijeli po nacionalnoj strukturi.
“Uvažavamo posebnosti svih naroda, i snažno ćemo podržati dijasporu da čuva svoj identitet i ljubav prema Crnoj Gori. Naš zajednički cilj je jačanje veza sa domovinom kroz poštovanje različitosti i njegovanje vrijednosti koje nas spajaju”, konstatovao je Demić.
Da bi ostvarili sve svoje ciljeve, iz Uprave pčekuju od države značajno povećanje ulaganja i materijalne pomoći.
“Povećana finansijska podrška omogućavaju organizacijama da realizuju još više projekata koji promovišu kulturnu baštinu, jezik, identitet, običaje i tradiciju”, kazao je on.
Korišćenje crnogorskih dokumenata nije lako sprovesti u praksi
Jedan od izazova sa kojima se iseljenici suočavaju jeste koriščenje crnogorskih dokumenata, a na pitanje Portala RTCG dokle se stiglo sa inicijativama da se omogući korišćenje istih, Demić navodi da to u praksi nije jednostavni sprovesti.
“Kada je riječ o dokumentaciji za našu dijasporu, mislim da će se svi, bilo da su državne institucije ili udruženja dijaspore, složiti da je to svrsishodan čin. Moramo doći do kvalitetnog modela koji će ispuniti očekivanja naše dijaspore, a ujedno biti osnovan za našu državu”, pojasnio je Demić.
Uvjerava da će nastojati da se maksimalno konsultuju sa dijasporom prilikom donošenja odluka po ovom pitanju.
“Mi, kao Uprava za saradnju s dijasporom-iseljenicima, štitićemo interese i dijaspore i naše države prilikom donošenja ove i svake druge odluke. Ovim afirmišemo opredijeljenost dijaspore da iskaže svoj stav po bilo kom osnovu. Imaju moju podršku svakako”, poručuje Demić.
Investicije, pomoći, ulaganja…
Dijaspora ima mnogo toga da ponudi, a njihova raznolikost u znanju i iskustvu može biti ključna za dalji razvoj Crne Gore.
“Kroz investicije, prenos tehnološkog znanja i stvaranje poslovnih prilika, dijaspora može biti katalizator za ekonomski rast i inovacije u Crnoj Gori. Takođe, ljudi iz dijaspore sve više prepoznaju dobru volju i brži napredak države. Izuzetno su zadovoljni ubrzanim napretkom na putu ka EU od formiranja 44. Vlade, jer im je oduvijek bila želja da Crnu Goru vide u porodici Evropske unije”, ocjenjuje Demić.
Ono što je posebno karakteristično za crnogorsku dijasporu, jeste da veliki broj iseljenika živi u razvijenim i bogatim državama, što rezultira značajnom pomoći i ulaganjima.
“Tokom pandemije korone dijaspora je pružila izuzetno snažnu podršku, koju smo svi svjedočili, a koja se mjerila stotinama hiljada eura. Brojne humanitarne akcije i razvojni projekti u svim opštinama iz kojih dominantno dolazi naša dijaspora su vrlo vidljivi”, podsjetio je Demić.
Pored toga, dijaspora doprinosi ekonomskom razvoju Crne Gore kroz investicije u različite sektore.
Investicije uključuju otvaranje novih preduzeća, ulaganja u nekretnine, turizam, poljoprivredu i druge grane privrede.
A kada je riječ o direktnoj pomoći svojim porodicama, ta pomoć se procjenjuje na desetine miliona eura godišnje.
“Ova sredstva često služe za poboljšanje životnog standarda,obrazovanje djece, zdravstvene troškove, ali i za pokretanje malih porodičnih biznisa”, pojašanjava Demić.
Za kraj poručuje da dijaspora predstavlja veliki potencijal za našu državu u svakom smislu i da je uvijek bila uzCrnu Goru, kako na unutrašnjem, tako i na vanjskom planu.
“To država cijeni i poštuje. Naša želja je da se dijaspora vrati u Crnu Goru, da svojim znanjem, iskustvom i kapitalom zauzme svoje mjesto u domovini”, zaključio je Demić.
Izvor: RTCG
Komentari