To je Pobjedi potvrdio izvor iz te liste navodeći da će pri tom stavu ostati čak i u slučaju ponavljanja izbora.
Lista “Budva naš grad“ i koalicija “Za budućnost Budve“ do skoro su bili dio jedinstvenog Demokratskog fronta koji je na prethodnim lokalnim izborima u tom gradu, predvođen gradonačelnikom Milom Božovićem, izvojevao apsolutnu pobjedu i formirao široku vladajuću koaliciju.
Ta vlast funkcionisala je sve do aprila prošle godine, kada je Božović iznenada uhapšen i pritvoren po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, koje ga tereti za više krivičnih djela iz sfere organizovanog kriminala i krijumčarenja narkotika.
Uslijedio je rascjep u nekadašnjem DF-u i budvanskoj Novoj srpskoj demokratiji jer dio tog saveza na čelu sa Jovanovićem, liderima Fronta Andriji Mandiću i Milanu Kneževiću nije mogao da oprosti poprilično rezervisan stav koji su pokazali u odnosu na Božovićevo pritvaranje.
“Oni su Milu Božoviću okrenuli leđa u trenutku kada su mu bili najpotrebniji i to je ono preko čega mi ne možemo preći, jer Milo Božović takav odnos nije zaslužio. To je i razlog zašto sada, i po cijenu novih izbora, mi ne želimo da ulazimo u bilo kakve pregovore sa njima. To ne bi bilo principijelno, a ne bi bilo ni fer prema Božoviću“, kategoričan je Pobjedin izvor.
Na lokalne izbore izašli su u dvije suprotstavljene kolone, jednu, “Budva naš grad“, predvodio je Jovanović, a drugu, “Za budućnost Budve“, lojalnu lideru NSD, Andriji Mandiću, aktuelni direktor Morskog dobra Mladen Mikijelj.
Lista “Budva naš grad“ i koalicija “Za budućnost Budve“ na posljednjim lokalnim izborima, održanim 26. aprila, osvojili su po devet mandata.
S obzirom da zajedno više ne žele i da su i jedna i druga frankcija ostale pri stavu, koji su dijelili i kao dio jedinstvenog saveza, da neće ulaziti u bilo kakve kombinatorike sa Demokratskom partijom socijalista, koja je na ovim izborima osvojila sedam odborničkih mjesta, primorani su da traže saveznike u manjim partijama, ali im postizborna matematika ne ide u prilog.
Budvanski parlament broji 33 odbornička mjesta, dok je za formiranje vlasti neophodna podrška od najmanje 17 odbornika, koju će ove dvije razjedinjene frankcije teško obezbijediti.
Čak i u slučaju da jedna od te dvije frakcije postigne dogovor sa Demokratama, koje raspolažu sa četiri, i Pokretom ,,Evropa sad“, koja ima dva mandata, za formiranje vlasti će im opet nedostajati podrška još najmanje dva odbornika, koju će morati da traže među Građanskim pokretom Ura i koalicijom koju čine Socijaldemokratska partija, Socijaldemokrate i Liberalna partija, a koje raspolažu sa po jednim mjestom u lokalnom parlamentu.
Zakonski rok za formiranje novog saziva budvanskog lokalnog parlamenta ističe 6. avgusta.
Ukoliko se to do tada ne dogodi, Zakon o lokalnoj samoupravi propisuje raspisivanje novih izbora, koji su, kako sada stvari stoje, najizvjesnije rješenje.
Komentari