Mnogo je važnih tema kada je posrijedi izborna reforma. Prvenstveno je to pitanje Šavnika koje, nažalost, moramo riješiti na tom nivou, jer drugog načina nema. Onda se mora pristupiti reformi ostalih izbornih zakona. Postoje tu i drugi aspekti, poput finansiranja predizbornih kampanja i drugih zahtjeva koji se odnose i na manje zastupljene kategorije i lica sa invaliditetom – rekao je Zirojević
Iako je prošlo sedam dana od kada je Vlada povukla odluku o prinudnoj upravi u Šavniku, što je bio jedan od uslova opozicije da se odblokira Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu, nije poznato kada bi to privremeno skupštinsko tijelo moglo nastaviti sa radom.
Član Odbora iz redova Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević kazao je za Pobjedu da prethodnih dana nije bilo komunikacije na temu zakazivanja nove sjednice, zbog čega apeluje na parlamentarnu većinu da se uozbilji i što hitnije utvrdi termin zasijedanja.
Kopredsjedavajući iz Pokreta ,,Evropa sad“ Vasilije Čarapić, koji je tražio od Vlade da stavi van snage odluku o prinudnoj upravi kako bi se omogućilo funkcionisanje Odbora, nije odgovarao na pozive Pobjede i pitanje kada će biti održana naredna sjednica.
Od formiranja Odbora, 29. decembra 2023. godine, održane su četiri sjednice, posljednja 2. aprila na kojoj su razmatrane aktivnosti rada tog tijela uz prisustvo predstavnika nevladinog sektora i akademske zajednice. Tom prilikom su razmijenjene i opcije za izlazak iz šavničke krize i dogovoren rad na pitanjima od značaja reformu izbornog zakonodavstva.
REFORMA NA ČEKANJU
Skoro dva i po mjeseca kasnije članovi tog tijela čekaju novi susret, a Zirojević ne zna kada bi se to moglo desiti.
- Nikakvih razgovora nakon povlačenja odluke o prinudnoj upravi nije bilo, makar na nivou članova Odbora. Nemam informaciju da li su kopredsjedavajući među sobom imali neku komunikaciju, kao ni da li će i kada bi Odbor mogao da nastavi sa radom – rekao je Zirojević za naš list.
On napominje da je važno da se to što prije desi, kako bi se ozbiljno pristupilo reformi izbornih zakona kao jednom od veoma važnih pitanja za Crnu Goru.
- Mnogo je važnih tema kada je u pitanju izborna reforma. Prvenstveno je to pitanje Šavnika koje, nažalost, moramo riješiti na tom nivou, jer drugog načina nema. Onda se mora pristupiti reformi ostalih izbornih zakona. Mnogo je toga što se mora definisati, poput ideje da se svi lokalni izbori održavaju u jednom danu što je teško izvodljivo u Crnoj Gori sa ovakvom političkom situacijom. Postaje sve izvjesnije da ćemo u Andrijevici i Budvi imati ponovljene lokalne izbore jer ne postoji mogućnost da se partije dogovore. Postoje tu i drugi aspekti, poput finansiranja predizbornih kampanja i drugih zahtjeva koji se odnose i na manje zastupljene kategorije i lica sa invaliditetom. Posljednja sjednica Odbora je bila tako davno i parlamentarna većina bi trebalo konačno da se uozbilji i što hitnije zakaže novu – naglašava Zirojević.
Zirojević konstatuje da je zbog nekih loših odluka vlasti izgubljeno dragocjeno vrijeme, a da je krajnje da pitanje izborne reforme dođe na dnevni red prioriteta.
- Da vidimo kako stojimo i koliko možemo i konačno počnemo da se bavimo izbornom reformom – zaključio je Zirojević.
ZABORAVLJENI ZADACI
Prilikom formiranja Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu kao ključni cilj istaknuto je da do kraja 2024. treba definisati prijedlog zakona o izboru odbornika i poslanika, o biračkom spisku, o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja i zakona o registrima prebivališta i boravišta.
Među zadacima tog skupštinskog tijela je i analiza primjene zakona o ličnoj karti, o crnogorskom državljanstvu i o političkim partijama, uz eventualnu pripremu prijedloga izmjena i dopuna zakona ukoliko se ispostave korisnim i neophodnim za realizaciju postavljenih ciljeva.
Odbor treba da se bavi i jačanjem sveukupnih kapaciteta, profesionalizma i transparentnosti organa značajnih za izborne procese, ukijučujući Državnu izbornu komisiju i Agenciju za sprečavanje korupcije, čiji je cilj, imeđu ostalog, i jačanje povjerenja javnosti u njihov rad, navodi se u prijedlogu odluke.
Zadatak Odbora je i dalje dogradnja i izmjena opštih ambijentalnih uslova za sprovođenje izbora, koja podrazumijeva definisanje prijedloga Kodeksa etičkog
ponašanja u izbornim kampanjama, definisanje rješenja o načinu održavanja lokalnih izbora u svim jedinicama lokalne samouprave u jednom danu.
Vlada na klimavim nogama
Zirojević smatra da neizvjesnoj budućnosti rada Odbora doprinosi politička situacija u državi opterećena brojnim problemima. Vlada i parlamentarna većina su, kako kaže, na klimavim nogama.
- Vlada je prilično nestabilna, imamo inicijativu za smjenu ministra pravde koja će se uskoro naći pred poslanicima, imamo šestu sjednicu Skupštine na čekanju, koja je trebalo da počne prije zasijedanja o takozvanim IBAR zakonima… Sve se odvija u prilično nestabilnoj političkoj atmosferi, u kojoj su Demokrate navodno oročile podršku Vladi do dobijanja IBAR-a. Međutim, ne čuju se u posljednje vrijeme, tako da je izvjesno ono o čemu smo govorili - da njima nije ni na kraj pameti da izađu iz Vlade, i da je to bila predstava za javnost. Imamo i zahtjeve Demokratske narodne partije, ali su i predstavnici te stranke od svog tog ogromnog spiska, ostali na jednoj želji - rezoluciji o genocidu u Jasenovcu, nakon čijeg usvajanja bi mogli sjesti za isti sto sa predsjednikom Vlade Milojkom Spajićem i pregovarati. Sve to liči na pijacu, klasičnu trgovinu gdje tražite mnogo da biste dobili malo – pojasnio je poslanik SD-a.
Ponavlja da bi usvajanje ovog dokumenta značilo blokiranje evropskih integracija Crne Gore.
- Sasvim je izvjesno da će Hrvatska blokirati Crnu Goru ukoliko dođe do usvajanja jedne takve rezolucije koja može imati dalekosežnije i ozbiljnije posljedice po nas – poručuje Zirojević.
Izvor: Pobjeda
Komentari