U koordinisanim napadima u gradovima Derbentu i Mahačkali poginuli su većinom policajci napadnute su pravoslavna crkva i sinagoga.
Vlasti su za napade okrivile islamske ekstremiste u tom pretežno muslimanskom regionu na Sjevernom Kavkazu.
To je najsmrtonosniroristički napad u Rusiji od marta, kada su naoružani ljudi otvorili vatru u koncertnoj sali u Moskvi, ubivši 145 ljudi.
Guverner Dagestana Sergej Melikov okrivio je pripadnike islamskih " spavačkih ćelija" ubačene iz inostranstva, ali nije iznio detalje. On je rekao da su napadači imali za cilj da "poseju paniku i strah" i pokušao da poveže napad sa ratom u Ukrajini, ali nije dao dokaze.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je Putin primio izvještaje o napadima i naporima da se pomogne žrtvama.
Institut za proučavanje rata sa sjedištem u Vašingtonu tvrdi da iza napada vjerovatno sjevernokavkaski ogranak Islamske države, Vilajat Kavkaz ta koji kaže da je "složen i koordinisan".
Istražni komitet, najviša državna kriminalistička agencija, saopštio je da je ubijeno svih pet napadača.
Među poginulima je i Nikolaj Kotelnikov, ruski pravoslavni sveštenik crkve u Derbentu. Napadači su mu prerezali vrat prije nego što su zapalili crkvu, prema riječima Šamila Hadulajeva, zamjenika šefa lokalnog javnog nadzornog tijela.
Zapaljena je i sinagoga Kele-Numaz u Derbentu.
U ruskim novinama navodi se da su među napadačima bila dva sina i nećak Magomeda Omarova, šefa regionalnog ogranka glavne stranke Kremlja Jedinstvena Rusija u Dagestanu. Omarova je policija privela na saslušanje, a Jedinstvena Rusija ga je izbrisala iz članstva.
Prije dvadesetak godina su skoro svakodnevni bili napadi na policiju i druge vlasti Dagestana, a vlasti su i tada okrivile militantne ekstremiste. Poslije pojave grupe Islamska država mnogi stanovnici Dagestana su joj se pridružili u Siriji i Iraku.
Komentari