Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) nijesu konkretno odgovorili na pitanja "Dana" zašto se tim licima ne ponudi zaposlenje jer među njima ima i onih koja su završila pripravnički i položila državni ispit, nakon čega im je u lokalnim centrima bezbjednosti rečeno da idu kući. Umjesto konkretnih odgovora, iz MUP-a su citirali zakonske propise.
Prema podacima Zavoda za zapošljavanje dostavljenim "Danu", na evidenciji nezaposlenih nalazi se po jedno lice čije je zanimanje organizator opštenarodne odbrane i zaštite, inspektor zaštite od požara, oficir milicije, strukovni inženjer zaštite životne sredine – zaštita od požara, specijalista strukovni menadžer bezbjednosti, magistar kriminalistike i magistar međunarodnih odnosa i diplomatije. Bez posla su i po dva lica sa stručnim kvalifikacijama master kriminalistike i menadžer bezbjednosti. Tri nezaposlena lica su oficiri, četiri specijalisti spoljne bezbjednosti i diplomatije, šest bezbjednosti i kriminalistike, a sedam specijalisti strukovni menadžer bezbjednosti i međunarodnih odnosa. Na evidenciji nezaposlenih je i osam lica koja su završila bezbjednost, devet diplomiranih menadžera bezbjednosti, 10 kriminalista i 14 osoba koje su stekle fakultetske diplome za bavljenje spoljnom politikom i diplomatijom. Na evidenciji biroa rada je i 15 građana koji su završili bezbjednost i kriminalistiku, kao i 32 sa zanimanjem kriminalističko suprotstavljanje savremenim oblicima kriminaliteta i 20 politikologa.
Ranije su objavljeni podaci da je tokom prošle godine u penziju otišao 351 službenik Uprave policije, a tokom 2022. godine povoljnije uslove za odlazak u penziju iskoristilo je njih 367.
Zabrinjavajuće kadrovsko stanje notirala je i Vlada kroz konstataciju da je 75 odsto službenika starosti od 40 do 67 godina, a da već sada 15 odsto njih ima preko 50 godina života. To znači da je 718 službenika, odnosno preko 13 odsto od ukupnog broja, prema važećem Pravilniku o unutrašnjoj sistematizaciji i organizaciji radnih mjesta, u protekle dvije godine napustilo Upravu policije na osnovu člana 180, stav 1 Zakona o unutrašnjim poslovima.
Na konkretna pitanja oko kadrovske politike, odnosno rješavanja pitanja nezaposlenosti lica koja su završila kriminalistiku i bezbjednost, dobili smo više nego uopštene odgovore MUP-a.
– Zapošljavanje i napredovanje policijskih službenika unutar sistema bezbjednosti vrši se u skladu sa precizno određenim zakonskim normama. Članom 129 stav 1 Zakona o unutrašnjim poslovima predviđeno je da se radna mjesta u policijskom zvanju popunjavaju 1. raspoređivanjem; 2. na osnovu internog oglasa, javnog oglasa i javnog konkursa i 3. na drugi način propisan ovim zakonom. Stavom 2 istog člana propisano je da se način popune radnih mjesta iz stava 1, tačka 2 vrši u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava i obaveze državnih službenika i namještenika, ako ovim zakonom nije drugačije propisano. Zakonom o državnim službenicima i namještenicima predviđeni su uslovi i postupak zasnivanja radnog odnosa u državnim organima, a, između ostalog, propisano je da rješenja o zasnivanju radnog odnosa državnog službenika, odnosno namještenika koji prvi put zasniva radni odnos u državnom organu donosi starješina državnog organa, na osnovu izvršne odluke o izboru jednog od tri najbolje ocijenjena kandidata koji su prošli postupak provjere znanja, sposobnosti, kompetencija i vještina na osnovu objavljenog javnog oglasa. U naprijed navedenom sadržani su načini popune radnih mjesta u ovom državnom organu. Uslovi za sticanje neposredno višeg policijskog zvanja i sam postupak napredovanja propisani su članovima 143 i 144 Zakona o unutrašnjim poslovima. Tako su u članu 143 stav 2, kao uslovi za sticanje neposredno višeg policijskog zvanja, predviđeni: odgovarajući nivo kvalifikacije obrazovanja; najmanje dvije godine u odgovarajućem policijskom zvanju, odnosno zvanju koje ima; obuka radi napredovanja u neposredno više policijsko zvanje; u periodu od poslednje četiri godine najmanje tri puta ocjena "uspješan" ili dva puta uzastopno ocjena "odličan" u zvanju koje ima; da u poslednjoj godini nijesu izrečene dvije disciplinske mjere zbog lakše povrede službene dužnosti, odnosno jedna disciplinska mjera zbog teže povrede službene dužnosti; da u poslednjoj godini nema povrede Kodeksa policijske etike; da je to neposredno više policijsko zvanje predviđeno za radno mjesto na koje je raspoređen ili na koje se raspoređuje; da postoji upražnjeno radno mjesto sa tim neposredno višim policijskim zvanjem; i da se protiv njega ne vodi krivični postupak za krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti, niti disciplinski postupak zbog teže povrede službene dužnosti – navedeno je, između ostalog, u odgovorima MUP-a na pitanja "Dana".
Komentari