"Ovdje imamo nezreli politički ambijent, koji predvode političari koji ili nemaju dovoljno iskustva, ali svakako nemaju dovoljno odgovornosti prema biračima", kazala je Đukanović.
Prema njenim riječima, bilo je mnogo i spoljnih i unutrašnjih reakcija, na najave o glasanju o rezoluciji o Jasenovcu. Smatra da bi trebalo da je jasno onim partijama, koje žele da glasaju za tu rezoluciju, kakav je stav sveukupne javnosti, kao i stav stranih partnera.
"Imajući u vidu upravo uslove partija, koje predvodi gospodin Mandić, neće iznenaditi ako se rezolucija nađe u Skupštini, ipak je to,na neki način, njihov ključni cilj trenutno”, istakla je Đukanović.
Vjeruje da će reperkusije tog glasanja biti velike, ukoliko se zna kakav je stav prema toj rezoluciji bio u samoj Srbiji.
"Mislim da će reperkusije biti zaista velike, nažalost vjerujem da mnogi međunarodni partneri neće biti iznenađeni, i da upravo zbog velikog broja tinjajućih problema, što unutar EU, što iz drugih država regiona, bojim se da će i na to zažmiriti, i prosto naći neko kompromisno rješenje da idemo dalje”, kazala je ona.
Usvajanje ove rezolucije, smatra Đukanović, dodatno bi opteretilo političku stabilnost crnogorske političke scene i vjerovatno ugrozilo odnose sa partnerima i mimo EU.
Govoreći o najavljenoj Međuvladinoj konferenciji i najavama da će Crna Gora dobiti pozitivno mišljenje kada je riječ o ispunjavanju privremenih mjerila, kazala je da je IBAR značajan i za Crnu Goru i za Evropsku uniju.
"Za EU u dijelu vraćanja povjerenja u politiku proširenja i vraćanja povjerenje u njene kapacitete, a sa druge strane da Crna Gora sama pokaže da je u tom procesu počela da napreduje, a ne samo nazaduje i stagnira", rekla je Đukanović.
Smatra da su takozvani IBAR zakoni, koje je usvojio crnogorski parlament vrlo loši, da donose vrlo sporna zakonska rješenja, te da su doneseni u posljednji čas, bez poštovanja svih procedura i bez javne rasprave.
"Ovakav IBAR ne znam koliko nam dobro može donijeti, posebno ukoliko određene partije, kao što je PES, to usvajanje pripisuje isključivo svojim zaslugama, a mi ipak znamo da ovaj proces nosi cijelo društvo, mnogobrojne institucije, ne samo Vlada, nego i druge grane vlasti, podrazumijeva kontinuitet rada prethodnih godina”, naglasila je Đukanović.
IBAR, kako je rekla, služi kao političko dodvoravanje biračima, a ne kao realan prikaz stanja stvari u Crnoj Gori. Dodaje da će biti zanimljivo vidjeti kakav će, ove godine, biti Izvještaj o napretku Evropske komisije o Crnoj Gori. Naročito, kako je dodala, ako znamo da je IBAR u junu, a prošle godine smo čitali najgore Izvještaje do tog perioda.
"Ovaj izvještaj govori da smo mi napravili sjajne rezultate u vladavini prava, međutim, u Crnoj Gori postoji sve samo ne vladavina prava, u svim segmentima, u svim oblastima, i po svim nivoima, u kojoj funkcioništu institucije na čijem čelu su ljudi koji su protuzakonito izabrani, čije se presude sudove ne implementiraju i koja ima bezbroj problema", objasnila je Đukanović.
Komentarišući izjave premijera Crne Gore Milojka Spajića o izmjenama Zakona o dvojnom državljanstvu, Đukanović kaže da mladost crnogorskih političara uzima veliki danak, te da se zbog njihovog velikog neiskustva i neznanja, vidi duboko neiskustvo u izjavama i postupanjima.
"Često se dešava u Crnoj Gori da kažemo da postoje oprečna mišljenja među pravnicima, i ovo je jedan o rijetkih slučajeva da postoji jednoglasnost da govorimo o neustavnom rješenju”, ističe Đukanović.
Dodaje kako premijer Milojko Spajić pokušava da bude Evropljanin, da slijedi evropsku agendu, a da sa druge strane ima omču oko vrata- partije koje treba u okviru rekonstrukcije da uđu u Vladu, koje su sve samo nijesu proevropske.
"Mislim da premijer često pristaje na neke kompromise i ucjene, koje vjerujem i da su njemu nelogične, ali pošto je uslov podrška u parlamentu, onda prosto pristaje na to”, zaključila je ona.
Komentari