Na snimcima se vidi kako modul slijeće na tlo uz pomoć padobrana. Kina je ove postala prva zemlja koja je pokupila uzorke sa strane Mjeseca koja je trajno okrenuta od Zemlje. Prethodna kineska misija Chang'e prikupila je uzorke bliže strane Mjeseca u decembru 2020, ponovo pokrenuvši globalne napore prikupljanja lunarnih uzoraka nakon pauze od 44 godine.
Misija Luna 24 bez posade koju je pokrenuo bivši Sovjetski Savez 1976. prikupila je 170 grama stijena iz Mare Crisium, ili Mora kriza, na bližoj strani Mjeseca. Između 1969. i 1972. šest misija Apolo, sve sa posadom, prikupilo je 2200 uzoraka ukupne težine 382 kilograma, takođe sa bliže strane Mjeseca.
Chang'e-6 je nakon slijetanja na Mjesec 14 sati bušio, iskopavao i pakirao dva kilograma materijala. Sonda Chang'e-5 je 2020. za taj postupak na raspolaganju imala 21 sat, na kraju se vratila s 1,73 kilograma lunarnih uzoraka, umjesto planiranih dva jer je bušilica uspjela napraviti rupu duboku samo metar umjesto dva metra nakon što je došla do neprobojnih slojeva ispod površine.
Džejms Karpenter, voditelj Odjeljenja za lunarnu nauku Evropske svemirske agencije, rekao je uzorci koji su prikupili misiju Apolo sa bliže strane Meseca pokazuju da je bazen Južni pol - Aitken na drugoj strani nastao u doba izuzetno teškog bombardovanja Sunčevog sistema, Zemlje i Mjeseca.
„Ovo je zaista ključan događaj u istoriji celog Sunčevog sistema, ali postoje neke kontroverze o tome je li se dogodilo ili ne. Da bismo razumjeli, moramo uskladiti te događaje, a da će se učiniti uz pomoć uzoraka sa udaljene strane Mjeseca iz bazena Južni pol – Aitken“, rekao je Karpenter.
WATCH: China's Chang’e-6 spacecraft descends to its landing site in the northern Chinese region of Inner Mongolia. On its historic mission, it collected samples from the far side of the moon.
— Bloomberg TV (@BloombergTV) June 25, 2024
Follow our free-to-read live blog for the latest: https://t.co/RDT1uxivu7 pic.twitter.com/biYTNOa4VE
Komentari