EU diplomata ističe da će brzinu napretka u pregovorima diktirati tempo ispunjavanja reformi u Crnoj Gori.
"Brzina napretka je u rukama Crne Gore. Prelazna mjerila u poglavljima 23 i 24 su ispunjena, imamo dogovor o mjerilima za zatvaranje, koja će biti predstavljena Vladi Crne Gore", kazao je evropski diplomata.
Istakao je da sada predstoji naporan rad na zatvaranju ostalih poglavlja.
"Lopta je u Podgorici, da se na tome predano radi. Ukoliko možete to da uradite za mjesec, utoliko bolje, onda ćemo da zatvaramo poglavlja u septembru, ukoliko je potrebno više vremena za zatvaranje, onda ćemo sačekati", nalgasio je EU diplomata.
Visoki zvaničnik je i podsjetio da je ovo druga Međuvladina konferencija sa Crnom Gorom tokom belgijskog predsjedavanja Savjetu EU, što je snažan politički impuls i znak da postoji napredak.
Međuvladina konferencija sa Crnom Gorom biće održana u srijedu 26. juna, u 14:30 sati, a na njoj će pored predsjednika Vlade Milojka Spajića učestvovati visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Žozep Borelj, komesar za proširenje Oliver Varhelji i ministarka vanjskih poslova Belgije Hađa Labib, kao i predstavnici ostalih zemalja članica EU.
Belgijsko predsjedavanje potvrdiće ispunjavanje privremenih mjerila i saopštiti koja su završna mjerila koja su dogovorena od strane EU. Dodatne komentare daće i komesar Varhelji.
Od crnogorske strane se potom očekuje da se saglasi sa predloženim kriterijumima za zatvaranje poglavlja.
Nakon ovog događaja biće održana i konferencija za novinare, koja je planirana za 16 h.
Prva međuvladina konferencija sa Crnom Gorom na ministarskom nivou održana je 29. juna 2012, kada je naša zemlja zvanično i počela pregovore. Crna Gora otvorila je sva 33 pregovaračka poglavlja u kojima pregovara sa EU, dok su tri privremeno zatvorena.
U maju 2021. godine, Savjet se saglasio o primjeni revidirane metodologije proširenja na pristupne pregovore sa Crnom Gorom s ciljem da se ponovo osnaži proces pridruživanja, stavi jači fokus na temeljne reforme i snažnije političko usmjeravanje. Novom metodologijom poglavlja su grupisana u šest klastera.
Komentari