Provjeravajući navode turskih portala da devet članica NATO intenzivno radi na izboru Đukanovića za zamjenika generalnog sekretara, rumunski list “Gazeta de Maramures“ prenosi da je imao uvid u nacrt preporuke za Đukanovićevu kandidaturu koja cirkuliše među članicama NATO, iako nije mogao da dobije potvrdu da li je i Rumunija među devet članica koje stoje iza kandidature.
U tekstu se analizira da “dosta političke pažnje na Balkanu privuklo je pisanje turskih medija da je jedan od kandidata za visoku funkciju u NATO i bivši crnogorski predsjednik Milo Đukanović (62)“, uz napomenu da je za Rumuniju vrlo interesantno kako teče ovaj proces.
Napominje se i da se turski portal “Firtina Haber“ pozvao na neimenovane visoke diplomatske izvore, kada su iznijeli informaciju da je devet članica NATO, među kojima i Turska, uključeno u pripremu kandidature Crnogorca Đukanovića za zamjenika generalnog sekretara NATO koji bi, kako piše turski list, “na tom mjestu naslijedio Mirčea Geoana (Mircea Geoană), kome petogodišnji mandat ističe 1. oktobra, zajedno sa generalnim sekretarom Jensom Stoltenbergom“.
Prema ocjeni “Gazete de Maramures“, rumunska diplomatija je mnogo više zainteresovana za kandidaturu predsjednika Klausa Johanisa za generalnog sekretara NATO. Iako je ogromnu prednost za izbor imao bivši holandski premijer Mark Rute, kandidatura predsjednika Johanisa bila je jedina iz istočnoevropskog dijela NATO.
“Ukoliko se bude došlo do faze da pominjanih devet članica predloži Đukanovića za zamjenika generalnog sekretara NATO, Rumunija bi trebalo da podrži tu inicijativu. To bi bio čin solidarnosti sa partnerima iz regiona, a ujedno i interes Rumunije da na visokom mjestu u NATO poslije gospodina Geoana dobije pouzdanog i naklonjenog političara iz bliskog okruženja”, komentariše “Gazeta de Maramures“.
Novinari ovog lista tvrde da su iz diplomatskih izvora bili u prilici da vide neformalni draft, o kojem su pisali i turski mediji, sa detaljnim obrazloženjem potencijalne kandidature Đukanovića na kojem radi devet predlagača, što pokazuje da postoji cirkulacija te inicijative među članicama NATO.
Ocjenjuje se takođe da sadržaj tog “non papera“ daje još jedan razlog u prilog rumunskoj podršci kandidovanju nekadašnjeg crnogorskog predsjednika.
“Riječ je, kako se kaže, o lideru koji je u vrlo nestabilnom i postkonfliktnom okruženju bio istrajan da uvede svoju zemlju u NATO, čak i pod velikim ličnim rizikom koji je sve vrijeme dolazio od ruskog protivljenja ulasku Crne Gore u Alijansu.
“Taj rizik je bio egzistencijalni i Crna Gora ga je preuzela. Zato je njen primjer vrijedan najvišeg poštovanja i vrednovanja“, kaže se, kako ističe rumunski list, u podužem draftu posvećenom Đukanovićevoj kandidaturi.
Bez obzira na to što je Crna Gora jedna od najmlađih članica NATO, procjenjuje se da izbor njenog dugogodišnjeg lidera na visoku funkciju u Alijansi bio bi nastavak dobre i važne prakse da lideri iz Istočne Evrope učestvuju u donošenju odluka iz “prvog reda“.
Pobjeda
Komentari