Taj novac bi trebalo da bude na računu Instituta za deset dana, što bi značilo njegovu deblokadu i isplatu dijela zaostalih zarada zaposlenima.
Premijer Milojko Spajić i predstavnik “Vila Oliva” Žarko Rakčević su na konferenciji za novinare 21. juna saopštili da će Vlada i ova firma, kao manjinski akcionar sa po četiri miliona učestvovati u spašavanju Instituta kako bi se ukinula sadašnja blokada računa od 7,3 miliona eura, koje traje već 205 dana.
Ukupni dugovi Instituta procjenjuju se na oko 30 miliona eura. Iako je Spajić na konferenciji zamolio sve povjerioce i zaposlene da ne pokreću nove blokade računa, dok se za šest mjeseci ne sprovede plan restrukturiranja, postojala bi opasnost da još neko pokrene prinudnu naplatu. Prema izvještajima Instituta s kraja prošle godine, potencijalne obaveze na osnovu tužbi zaposlenih iznose 5,8 miliona eura.
Rakčević je zbog toga proteklih dana predložio da se iznos uplate Institutu poveća s osam na deset miliona, što je iz Vlade prihvaćeno.
Vlada je juče usvojila Zaključak da Fond za zdravstveno osiguranje uplati Institutu pet miliona eura kao akontaciju za buduće usluge prema osiguranicima Fonda.
“Vile Oliva” obezbjedili su svoje učešće od pet miliona eura koje će Institutu dati kao pozajmicu bez kamate na period od šest plus jedan mjesec. Institut toj firmi treba da obezbijedi kolateral - garanciju, međutim za pripremu te dokumentacije potrebno je još desetak dana.
Plan je da za šest mjeseci bude završen plan restrukturiranja nakon kojeg će biti moguća dokapitalizacija Instituta od deset miliona eura ili veća, od čega će biti vraćena pozajmica “Vila Oliva” i omogućene investicije u razvoj Instituta.
Komentari