Hidriranost je zapravo jedan od glavnih izazova, jer usljed prekomjernog znojenja ljudski organizam gubi veliku količinu tečnosti. Dobra hidriranost pomaže u regulisanju temperature, sprečavanju infekcija, eliminisanju toksina i poboljšanju apsorpcije hranjivih materija.
Dehidracija može biti opasna, a njeni najčešći simptomi su zatvor, suva usta, umor i glavobolja.
Nadoknaditi tečnost u organizmu nije uvijek lak zadatak, tako da ljekari savjetuju da se, pored tečnosti, konzumira i hrana sa većim postotkom vode.
U nastavku vam donosimo spisak nekoliko namirnica koje su vjerni saradnici upravo u ovoj misiji.
Lubenica
Među hranom koja hladi i hidrira je i lubenica, jednogodišnja zeljasta biljka koju ubrajamo u porodicu bundeva i koja je jedna od najpopularnijih osvježavajućih namirnica.
Tehnički, lubenica spada u povrće, ali pošto se konzumira neobrađena, mnogi je doživljavaju kao voće. Porijeklo vodi iz tropskih oblasti Afrike i najpopularnija je tokom ljetne sezone.
Krastavac
Povrće koje nam je svima dobro poznato može da sadrži do 96 odsto vode u zavisnosti od sorte. Vrlo je važan dio prehrane tokom cijele godine, a konzumacija svježeg krastavca, pored hidracije, pomaže i osvježavanju organizma.
Pored hidracije, krastavac donosi brojne druge benefite za zdravlje i bogat je kalijumom.
Celer
Možda ne djeluje kao očigledan izbor, ali celer je odličan za hidraciju organizma. Veoma je zdrava namirnica koju je poželjno uključiti u ishranu. Osim toga, celer sadrži malo vlakana i puno važnih nutrijenata.
Može se jesti sirov ili kuvan, tako da priprema nije komplikovana.
Paradajz
Paradajz je namirnica čiji sadržaj vode može ići do 94 odsto. Ima impresivan nutritivni profil i pruža brojne benefite za zdravlje.
Sadrži vitamine A i C, koji jačaju imunitet, kao i vlakna i antioksidanse koji se bore protiv bolesti. Paradajz je ustaljen u domaćoj kuhinji, tako da se podjednako koristi u varivima i salatama.
Kupus
Kupus je uistinu impresivno povrće sa 92 odsto tečnosti. Prilično je niskokalorična i vlaknima bogata biljka. Sadrži vitamine C i K, kao i nekoliko minerala u tragovima.
Kupus se često fermentira u kiseli kupus, koji je takođe bogat vodom i može biti od koristi za zdravlje probave. Kada se kuva, kupus može da sadrži još više vode i ide čak do 94 odsto.
Izvor Mportal
Komentari