Evropska agenda nije prioritet za BiH političare, pa nije postignut ni napredak na tom polju, navodi se u izvještaju EK o BiH. Prevladali su kratkoročni partijski ili etnički interesi nad učvršćivanjem puta zemlje ka EU.
"Politički predstavnici ne dijele viziju oko pravca i budućnosti zemlje, niti oko toga kako bi trebalo da funkcioniše. Ne postoji temeljan interni politički dijalog o ključnim pitanjima kao što su proces evropskih integracija niti postavljanje prioriteta vezanih za taj put".
Proces evropskih integracija ove zemlje je u zastoju, dok ostale zemlje regiona napreduju. Navodi se da nisu ispunjene dvije ključne obaveze iz mape puta za 2012. - sprovođenje presude Suda za ljudska prava u Strazburu o presudi Sejdić-Finci i uspostavljanje efektivnog koordinacionog mehanizma.
"Bez političke hrabrosti i odlučnosti, evropska perspektiva BiH se neće materijalizovati", piše dalje.
EK je odlučila da odloži dalje razgovore o fondovima IPA II dok se BiH ne vrati u evropski kolosjek.
Srbija
"2013. je bila istorijska godina za Srbiju na njenom putu ka Evropskoj uniji. Srbija je aktivno i konstruktivno radila ka vidnom i održivom napretku u odnosima sa Kosovom", stoji u izvještaju o Srbiji.
Dodaje se da briselski sporazum Beograda i Prištine, plan njegove implementacije i dogovor dvije strane da uzajamno ne blokiraju napredak na evropskom putu predstavlja veliku promjenu u njihovim odnosima.
Srbija je pohvaljena i za poboljšanje kontakata sa susjednim zemljama i pozitivan doprinos regionalnim odnosima.
Kao ključni izazovi sa kojima se Srbija suočava i oblasti na koje treba posebno da obrati pažnju su navedeni "vladavina prava, posebno pravosudna reforma, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, reforma javne administracije, nezavisnost ključnih institucija, medijske slobode, anti-diskriminacija i zaštita manjina".
"Vlasti treba da poboljšaju zaštitu medija, zaštitnika ljudskih prava i drugih ranjivih grupa, uključujući LGBT populaciju, od prijetnji i napada radikalnih grupa", piše u dokumentu.
U izvještaju se navodi i da će biti izuzetno važno da Srbija nastavi da pokazuje svoju punu posvećenost normalizaciji odnosa sa Kosovom i primjeni svih sporazuma koji su postignuti u dijalogu, uključujući i saradnju sa Euleksom.
Kosovo
Za Kosovo je ovo takođe bila istorijska godina, ocjenjuje se izvještaju.
Kosovo je aktivno i konstruktivno radilo ka poboljšanju odnosa sa Srbijom i postiglo značajne reforme i navodi se da treba da se fokusira na vladavinu prava, pravosuđe, javnu administraciju, izbornu reformu, ljudska i osnovna prava, zaštitu manjina, trgovinu i domaća tržišna pitanja, fitosanitarna i veterinarska pitanja.
"Kosovo je pokazalo jasnu posvećenost rezultatima u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, uključujući i jačanje pravnih okvira."
U dokumentu se navodi i da je važno da kosovski lokalni izbori u novembru budu valjani i da ljudi koji imaju glasačko pravo to pravo i iskoriste.
Liberalizacija viznog režima je ostala visoko na kosovskoj političkoj agendi.
Makedonija
Kada je riječ o Makedoniji ,u izvještaju se navodi da se bez odlaganja mora pronaći rješenje za spor o imenu.
Politička kriza koja je uslijedila nakon događaja u parlamentu s kraja prošle godine je produbila jaz među političkim partijama u Makedoniji što je uticalo na rad skupštine i naglasilo potrebu za kontruktivnom politikom u interesu građana, navodi se u uvodnom dijelu izvještaja.