Orban, čija je zemlja 1. jula polugodišnje rotirajuće predsjedanje Evropskom unijom već se sastao u Kijevu s predsjednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim, a zatim u Moskvi i sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Kina je u maju s Brazilom objavila mirovni plan u šest tačaka koji podrazumijeva međunarodnu mirovnu konferenciju na kojoj bi ravnopravno učestvovale Ukrajina i Rusija.
Ovo je “mirovna misija 3.0”, rekao je po slijetanju u Peking mađarski premijer, oštri kritičar zapadne vojne pomoći Ukrajini i čelnik EU-a s najtoplijim odnosima sa Sijem i Putinom.
Ukrajina se nada da će dobiti široku globalnu podršku za svoje prijedloge za okončanje rata s Rusijom prije nego početka pregovora s Putinom. U Švajcarskoj je prošlog mjeseca održan međunarodni samit na koji nije pozvana Rusija.
Ali cilj Ukrajine da izbaci Rusiju nailazi na otpor. Kina je odložila dolazak na samit i dobila podršku Moskve za vlastiti mirovni plan. Očekuje se da će premijer Indije Narendra Modi tokom ove sedmice posjetiti Rusiju
“Međunarodna zajednica bi trebalo da stvori uslove i pruži pomoć za nastavak direktnog dijaloga i pregovora dviju strana. U interesu svih strana je traganje za političkim rješenjem putem brzog prekida vatre”, rekao je, prema kineskim medijima, predsjednik Si na sastanku s mađarskim premijerom.
Orban je otputovao u Peking nekoliko dana uoči samita NATO-a u Vašingtonu na kojem će jedna od tačaka rasprave biti dalja podrška Zapada Ukrajini i nedjelju dana nakon što je Evropska komisija potvrdila da će uvesti carine do 37,6% na uvoz električnih vozila proizvedenih u Kini.
Mađarska je postala važan trgovinski i investicijski partner Kine, za razliku od nekih drugih zemalja EU koje žele da postanu manje zavisne od Kine.
Prema mađarskom ministru vanjskih poslova Peteru Sijartu u Pekingu je bilo riječi i o ponovnom pokretanju izvoza mađarske svinjetine i živinskog mesa u Kinu.
Izvor: Reuters
Komentari