Alipašini izvori 20 godina čekaju obećano uređenje

Alipašini izvori 20 godina čekaju obećano uređenje

Veliki sabor koji se na poznatom izletištu Alipašini izvori, kod Gusinja, decenijama održva 2. avgusta i ove godine dočekaće veliki broj posjetilaca bez adekvatnih sadržaja.

Naime, i pored brojnih obećanja još uvijek nije urađeno ništa ozbiljnije po pitanju uređenja ovog lokaliteta koji predstavlja veoma atraktivnu i privlačnu turističku destinaciju na sjeveru Crne Gore. Mještani podsjećaju da je još prije 20 godina postojao projekat uređenja Alipašinih izvora, ali da novac za njegovu realizaciju nije obezbijeđen.

– Rađeni su projekti za uređenje Alipašinih izvora, ali novca nije bilo da se oni sprovedu u djelo. Zato pozivamo nadležne da se konačno nađu finansijeri koji će ovaj prostor dovesti u red – poručili su mještani.

Predsjednik Opštine Gusinje Sanel Balić u izjavi za "Dan" navodi da lokalna uprava preduzima određene mjere za odgovarajuću valorizaciju Alipašinih izvora, ali da je država ta koja treba da da puni podsticaj da ovo mjesto postane još privlačnije i ugodnije za boravak brojnih gostiju.

Sa lokalnog nivoa planirali smo da od opštinskog budžeta izdvojimo dio sredstava za uređenje Alipašinih izvora, što podrazumijeva izgradnju šetališta, pješačke staze i eventualno rasvjete. Međutim, država je ta koja treba da izdvoji dodatna sredstva kako bi se ovaj lokalitet, koji privlači brojne posjetioce, valorizovao na pravi način. Nažalost, projekat uređenja Alipašinih izvora ni ove godine nije dobio zeleno svjetlo za finansiranje iz državne kase. To svakako nije dobro, jer u cilju punog podsticaja razvoja turizma to je moralo da se desi. Nadamo se da će nadležne državne institucije konačno shvatiti da se radi o jednom od prioritetnijih projekata kada je u pitanju razvoj turizma na sjeveru – kaže Balić.

Poznato je da Alipašine izvore tokom godine posjeti više desetina hiljada turista. Samo u jednom danu, 2. avgusta, na ovom mjestu se nađe i do 20.000 posjetilaca iz cijelog svijeta. Radi se, uglavnom, o ljudima koji su porijeklom sa prostora Gusinja i Plava, a koji žive van granica svoje zemlje. Zanimljivo je da tokom ljetnjih mjeseci brojni parovi izgovore sudbonosno "da" na Alipašinim izvorima. Mještani navode da sve to ukazuje da ovaj cijeli prostor zaslužuje drugačiji i ozbiljniji tretman.

– Ovdje tokom godine cirkuliše veliki broj posjetilaca, jer je majka priroda ovom mjestu podarila nešto sasvim izuzetno. Dešava se da se tu i po 40 i više brakova sklopi samo 2. avgusta kada se održava možda najveći sabor u Crnoj Gori. Zato je prava šteta što ovaj lokalitet nije poprimio izgled jednog raskošnog turističkog kutka sa brojnim sadržajima koji bi bili od koristi i za lokalno stanovništvo i za brojne goste – ističu mještani Gusinja.

Alipašini izvori predstavljaju najveće kraško vrelo u Crnoj Gori. Voda izbija iz zemlje na površini od preko 300 kvadratnih metara. Na ovom mjestu, koje se prostire na oko 900 metara nadmorske visine, u prosjeku izviru oko četiri kubna metra vode u sekundi. Tu se nalazi svega jedna kafana koja tokom zimskog perioda uglavnom ne radi. Oko izvora ne postoje adekvatne klupe za odmor, šetalište, kao ni rasvjeta.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.