“Budući da se radi o prvostepenoj presudi, postoji mogućnost žalbe u daljem sudskom postupku. Ambasada će nastaviti da prati razvoj događaja u ovom slučaju do donošenja konačne pravosnažne presude”, odgovoreno je iz Ambasade na upit RSE da prokomentarišu presudu.
Naime, Viši sud u Podgorici je 12. jula oslobodio krivice sve optužene za pokušaj nasilnog rušenja vlasti 2016. godine, među kojima su državljani Rusije i Srbije i lideri proruskog Demokratskog fronta (DF) – aktuelni predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i poslanik Milan Knežević.
Sudija Zoran Radović je ocijenio da nema dokaza da su okrivljeni, kako se navodi u opštužnici Specijalnog tužilaštva, pokušali na dan parlamentarnih izbora 2016. da nasilno uđu u Skupštinu, proglase pobjedu tada opozicionog DF-a a sve u cilju sprječavanja Crne Gore da se priključi NATO.
Ambasada je dodala da će Amerika nastaviti da pomaže Crnoj Gori u nastojanjima da ojača vladavinu prava, zaštiti slobodu medija i unaprijedi druge reforme potrebne za pridruživanje Evropskoj uniji.
Ambasada SAD u Podgorici je maja 2019. godine, tadašnju prvostepenu presudu Višeg suda kojom su optuženi proglašeni krivim za pokušaj ‘državnog udara’, okarakterisala kao istorijski dan za vladavinu prava u Crnoj Gori.
“To je važan korak naprijed u vladavini prava koji šalje jaku poruku da su nastojanja podrivanja demokratije neprihvatljiva”, navela je 2019. Ambasada SAD a mreži X.
Specijalno tužilaštvo ima pravo žalbe na najnoviju presudu Višeg suda, ali se nije oglašavalo.
Komentari