U februaru je u pljevaljskom Rudniku uglja stradao jedan zaposleni. U nevremenu koje je 2. jula pogodilo Crnu Goru, jedan radnik je poginuo na gradilištu u Čanju, a drugi na svom radnom mjestu u Tivtu. Posljednji slučaj desio se 10. jula u Pljevljima, kada je na gradilištu jednog poslovnog objekta stradao geometar R.D.
Iz Uprave za inspekcijske poslove "Danu" su kazali da je njihova inspektorka rada za oblast zaštite i zdravlja na radu za opštine Pljevlja i Žabljak izašla na lice mjesta zajedno sa dežurnim tužiocem i inspektorom kriminalistike i utvrdila da stradali R.D. nije bio zaposlen kod investitora "Mili kompani" d.o.o. Pljevlja, već ga je, kako su naveli, odgovorno lice bez ikakvog pisanog pravnog osnova, pozivom, angažovalo radi vršenja poslova geometra na gradilištu.
– Službena zabilješka biće pravovremeno dostavljena tužiocu radi daljeg postupanja – kazali su "Danu" iz Uprave za inspekcijske poslove.
Navode da su od početka godine izvršili sedam uviđaja povreda na radu i to dva smrtna slučaja i pet teških povreda na radu.
– Najčešći uzrok povreda na radu je pad sa visine ili u dubinu – objašnjavaju iz UIP-a.
Kazali su da pored mjera i radnji koje su predviđene u vršenju inspekcijskog nadzora, inspektori rada za oblast zaštite i zdravlja na radu kompletnu dokumentaciju zajedno sa zapisnikom o izvršenom uviđaju dostavljaju tužilaštvu na dalje postupanje.
– Tako je bilo i sa nedavnim slučajevima u Čanju i Tivtu. U oba slučaja uzrok su bile nepredvide okolnosti koje su van kontrole poslodavaca, ali su konstatovani i određene nepravilnosti na strani poslodavaca, koje će cijeniti nadležno tužilaštvo – naveli su iz Uprave za inspekcijske poslove.
U prošloj godini obavili 18 uviđaja povreda na radu
Iz UIP-a su kazali da se iz godine u godinu povećava broj poslodavaca koji poštuju propise iz oblasti zaštite i zdravlja na radu.
– U prilog tome govori i činjenica da je nepravilnost neposjedovanja akta o procjeni rizika kao krovnog dokumenta koji se ne može uraditi dok se ne sprovedu sve mjere zaštite i zdravlja na radu, u prvom nadzoru konstatovana svega 27,44 odsto slučajeva – navodi se u odgovorima dostavljenim "Danu".
Podaci iz godišnjeg izvještaja o radu Inspekcije zaštite na radu, pokazuju da su inspektori lani obavili 18 uviđaja povreda na radu, od kojih je jedna bila sa smrtnom posljedicom i 17 teških povreda na radu. Inspektori zaštite na radu su u prošloj godini donijeli 10 rješenja o privremenoj zabrani rada i to zbog neposredne opasnosti po život i zdravlje zaposlenih i neprimjenjivanja mjera zaštite i zdravlja na radu.
Iz pljevaljskog Osnovnog državnog tužilaštva "Danu" su kazali da izviđaju oba slučaja pogibije na radnom mjestu. Iz ODT-a su saopštili da je povodom nesreće koja se dogodila 10. jula, uviđaj obavio dežurni državni tužilac Osnovnog državnog tužilaštva u Pljevljima, u prisustvu policijskih službenika Odjeljenja bezbjednosti Pljevlja i vještaka odgovarajuće struke.
– S tim u vezi izdao je naredbe i obavezujuće naloge radi utvrđivanja svih činjenica neophodnih za rasvjetljavanje predmetnog događaja – kazao je "Danu" portparol i državni tužilac ODT-a Pljevlja Ivan Gačević.
U vezi nesreće iz februara koja se takođe desila u tom gradu, Gačević je kazao da u tom slučaju izviđaj i dalje traje.
– Izviđaj je i dalje u toku, u cilju utvrđivanja da li u radnjama bilo kog lica ima elemenata bića krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti – kazao je tužilac Gačević.
Izvor:Dan
Komentari