Osiguranici Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZO CG), imaju pravo na besplatnu hitnu medicinsku pomoć u 19 država Evrope, uključujući i Tursku, tokom privatnih boravaka u inostranstvu. Iz Fonda su kazali za "Dan" da to pravo ostvaruju na osnovu bilateralnih sporazuma o socijalnom osiguranju sa: Srbijom, Slovenijom, Bosnom i Hercegovinom, Hrvatskom, Sjevernom Makedonijom, Austrijom, Njemačkom, Češkom, Mađarskom, Holandijom, Belgijom, Luksemburgom, Italijom, Turskom, Bugarskom, Slovačkom, Velikom Britanijom, Sjevernom Isrkom i Poljskom.
Iz Fonda pojašnjavaju da se prije odlaska u Ujedinjeno Kraljevstvo ili Republiku Poljsku, osiguranicima FZOCG izdaje potvrda da su osiguranici FZO CG, dok se za ostale navedene države ugovornice primjenjuju dvojezični obrasci.
"U skladu sa zakonskim odredbama, osigurano lice koje iz privatnih razloga boravi u državi sa kojom je zaključen međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju, ima pravo na hitnu medicinsku pomoć, ukoliko se utvrdi da pružena hitna medicinska pomoć nije mogla da se odloži do povratka u Crnu Goru i ukoliko se utvrdi da u inostranstvo nije otputovalo u cilju liječenja. Za određene kategorije osiguranika (penzioneri, upućeni radnici, službenici diplomatsko-konzularnih predstvaništava) u slučaju prebivališta, odnosno boravišta u državi ugovornici, utvrđen je puni obim zdravstvene zaštite (za određeni broj država sa kojima je u primjeni bilateralni sporazum). Na sajtu FZOCG nalazi se informacija o dokumentciji koju je potrebno priložiti prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje dvojezičnog obrasca ili potvrde o osiguranju", kažu iz FZO.
Oni objašnjavaju da je procedura takva da "prije odlaska u inostranstvo, osiguranici podnose zahtev nadležnoj područnoj jedinici Fonda (prema mjestu prebivališta) za izdavanje odgovarajućeg obrasca u svrhu boravka u inostranstvu".
"Uz zahtjev prilažu potvrdu izabranog doktora o zdravstvenom stanju. Prvostepena ljekarska komisija Fonda, na osnovu zdravstvenog stanja osiguranika, procjenjuje mogućnost izdavanja obrasca. Ukoliko osiguranik, prije odlaska u neku od država ugovornica, nije obezbijedio potrebni obrazac, a prilikom privremenog boravka u toj državi se ukaže potreba za pružanjem medicinske pomoći, razmatra se opravdanost naknadnog izdavanja obrasca", navode iz Fonda.
Refundiranje troškova samo uz dokaze i pred komisijom
Na pitanje da li Fond refundira troškove za hitnu medicinsku pomoć u državama sa kojima nema potpisane sporazume, oni kažu da u tom slučaju "osiguranici imaju mogućnost da podnesu zahtjev za refundaciju troškova pružanja hitne zdravstvene zaštite o čemu odlučuje nadležna komisija Fonda, koja cijeni hitnost i opravdanost zahtjeva".
"Osiguranici uz zahtjev prilažu medicinsku i finansijsku dokumentaciju", ističu iz Fonda.
Komentari