Na fotografiji, podijeljenoj na nalogu na društvenim mrežama Dobro došli u Firencu (Welcome To Florence), vidi se turistkinja koja se u noćnim satima popela na statuu i ljubi boga Bahusa.
Statua Bahusa u blizini čuvenog mosta Ponte Vekio moderna je replika dijela vajara Đambolonje iz 16. veka.
Original se čuva u obližnjem muzeju Barđelo.
Fotografije su izazvale ljutite reakcije korisnika društvenih mreža, od kojih su neki tražili da bude uhapšena.
„Ovo je rezultat višegodišnjih pokušaja da se Firenca pretvori u Diznilend", glasio je jedan od komentara.
Patricija Asproni, predsjednica Konfkulture, udruženja koje promoviše italijansko kulturno nasleđe, rekla je italijanskim medijima da se ove „ponovljene predstave grubosti i varvarstva" dešavaju „jer svako osjeća pravo da nekažnjeno radi šta hoće".
Asproni je pozvala na primjenu „singapurskog modela", koji znači stroge kontrole, visoke kazne i nulta tolerancija za loše ponašanje.
„Turisti su dobrodošli, ali moraju da poštuju naša umjetnička djela, bilo da su originali ili replike, iako sumnjam da ova dama, koju osuđujem, uopšte zna razliku", rekla je Antonela Rinaldi, upravnica arheologije i likovne umjetnosti u Firenci.
Firenca je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svijetu.
Između juna i septembra 2023. godine, oko 1,5 milion turista posjetilo je grad, koji ima samo 382.000 stanovnika.
Lokalno stanovništvo se dugo bori sa ogromnim prilivom turista, koji u ljetnjim mjesecima pretvara uske ulice Firence u rijeke ljudi.
Fenomen takozvanog „prekomjernog turizma" podstakao je nekoliko gradova širom svijeta da promijene politiku i pravila za posjetioce.
U Barseloni i na Kanarskim ostrvima organizovani su protesti zbog prekomjernog broja turista, italijanska Venecija je uvela dnevne takse i zabranila kruzerima da uplovljavaju do centra, bune se i stanovnici živopisnog austrijskog mjesta Halštata.
Izvor BBC na srpskom
Komentari