Kako se navodi u saopštenju, Kasanof je prethodno obavljao funkciju pomoćnika bivšeg podsekretara za politička pitanja Viktorije Nuland i vršioca dužnosti podsekretara za politička pitanja Džona Basa.
„Saša je radio u Irskoj, Turkmenistanu, Čileu i Ukrajini. Dobio je nagradu Džejms Klement Dan za zasluge na radu kao politički savjetnik u američkoj ambasadi u Kijevu tokom Majdanske revolucije i ruske invazije na Ukrajinu koja je usljedila“, navodi se u saopštenju Stejt departmenta.
Njegovi zadaci u Vašingtonu uključuju funkciju direktora Kancelarije za globalnu politiku i programe u Birou za međunarodne narkotike i poslove sprovođenja zakona, zamjenika direktora osoblja Izvršnog sekretarijata („Linija“), direktora Kancelarije za istočnoevropske poslove i Zamjenik direktora Kancelarije za pitanja Kavkaza i regionalne konflikte.
Kasanof je završio Nacionalni ratni koledž, školu za napredne međunarodne studije Džon Hopkins i Hamilton Koledž. Govori francuski, italijanski, ruski i španski.
Podsjećamo Zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Gabrijel Eskobar razriješen je dužnosti izvjestioca za Zapadni Balkan početkom ove godine.
“Smjena je uslijedila nakon temeljnog istražnog rada magazina Frontlajner, koji je otkrio moguće sukobe interesa i doveo u sumnju njegov diplomatski integritet. Potvrda Eskobarove smjene stigla je od izvora u američkom Kongresu ubrzo nakon što se Vudi Džumšiti, glavni urednik tog medija, pojavio u televizijskoj emisiji u kojoj je govorio o vitalnoj ulozi štampe u demokratiji i preprekama sa kojima se suočavaju novinari kada izazivaju uticajne ličnosti”, piše portal Frontlajner, a prenosi Kosovo Onlajn.
Kontroverza oko Eskobara počela je izvještajem Frontlajnera od 22. marta, u kojem se navode tvrdnje o finansijskim vezama između Eskobarove porodice i srpskih državnih organa, što dovodi u sumnju njegovu neutralnost u osjetljivom dijalogu Kosova i Srbije.
Ovaj dijalog je od ključnog značaja za mir na Balkanu, regionu ošamućenom etničkim sukobima i političkom nestabilnošću.
O implikacijama ovih navoda dalje se raspravljalo u emisiji Juronjuz Albanija, gdje je Džumšiti bio panelista. Glavna tema razgovora bio je kvalitet informativnog izvještavanja i posljedice koje novinari trpe, poput klevetničkih kampanja, za svoj istraživački rad. Tokom emisije, Džumšiti je istakao važnost jačanja upravljanja medijima i internih kapaciteta za poboljšanje integriteta i otpornosti novinara.
Komentari