Nakon što su počele kružiti priče o tome, ovu besmislenu ideju je javnosti potvrdio upravo Grujičić koji je 30. maja kazao da bi se to moglo uraditi zbog Rezolucije o Srebrenici i činjenice da bi ovo mjesto "investitori mogli zaobići". Odmah nakon toga, i Dodik je potvrdio da će ići u tom pravcu.
Od tada su prošla dva mjeseca, a Grujičić i Dodik ni pokušali ništa u tom kontekstu. U isto vrijeme Grujičić je i izgubio bitku za novi mandat jer su prosrpske stranke odlučile da podrže Miloša Vučića u kandidaturi za načelnika Srebrenice.
U vrijeme dok se pričalo o tome, Dodik je sramotno kazao da u Srebrenici "niko nije stradao 11. jula".
"Neki naši ljudi u Srebrenici kažu dosta im je laži oko toga svega i sada su pokrenuli inicijativu da promijene naziv da se Srebrenica ne zove Srebrenica nego da se da neko drugo ime općini pa ćemo vidjeti kako će se to razviti", rekao je tada Dodik. Kao što vidimo, nije se razvilo.
Priča o promjeni imena Srebrenice bila je samo jedna od Dodikovih najava u to vrijeme. Osim toga, govorio je da stanovnici RS-a više ne žele "dijeliti vazduh" s onima koji ih nazivaju genocidnima. Posljednjeg dana maja Dodik je najavio i da će političarima u Federaciji poslati tzv. sporazum o mirnom razdruživanju.
Sve to uklopilo se u Dodikov standardni kalup pred izbore ili nakon što izgubi neku važnu bitku - galamom prikupiti političke poene.
Na kraju se samo postavlja pitanje iz koje struje u SNSD-u je došla ideja o promjeni naziva Srebrenice i da li to ima veze sa biranjem kandidata za načelnika pred lokalne izbore koji slijede u oktobru.
Bilo kako bilo, svakako je jako bitno u kontekstu smirivanja političkih i svih drugih tenzija da nije pokrenuta nikakva inicijativa koja bi išla u pravcu promjene imena Srebrenica. To definitivno ni jednoj strani ne bi donijelo ništa pozitivno.
Izvor KLIX.ba
Komentari