Ovo je prvi put da je meta balona bio kabinet predsjednika, koji se nalazi u zoni zabrane letova. Balone su poslale sjevernokorejske vlasti, a na mjesto njihovog slijetanja je poslat tim za odgovor na hemijsko biološko i radiološko ratovanje. Analizom je ustanovljeno da ne predstavljaju rizik od kontaminacije.
Novinska agencija Yonhap javlja da vojska nije oborila balone zbog rizika od širenja njihovog sadržaja. Baloni su sletjeli i u druge dijelove Seula, a zvaničnici su savjetovali stanovništvu da ih ne dira te da prijavi policiji i vojsci ukoliko ih vidi.
Baloni su navodno trebali završiti u sjevernoj provinciji Đeongi, koja je najnaseljenija u Južnoj Koreji i u njoj se nalazi glavni grad Seul.
Ovaj incident dolazi nekoliko dana nakon što je južnokorejska vojska reagovala na propagandu emitovanu putem zvučnika postavljenih duž granice.
Sjeverna i Južna Koreja koriste balone za svoju propagandu još od Korejskog rata iz pedesetih godina prošloga vijeka. Upotreba balona je eskalirala ove godine, a Sjeverna Koreja je poslala više hiljada balona preko granice od maja.
Ovo je bio deseti slučaj ove godine, a predstavlja "osvetu" zbog balona koje su poslali južnokorejski aktivisti. Ovi baloni su nosili letke usmjerene protiv Pjongjanga, kao i hranu, ljekove, novac i USB stickove s multimedijalnim sadržajem.
Komentari