Pokazatelj vrijednosti deset najboljih kompanija na Montenegroberzi MNSE10 neznatno je oslabio na 994,49 poena, dok je indeks MONEX ojačao na 15.126,39 bodova.
Promet je iznosio 742,47 hiljada eura i bio je 21 put veći od prošlosedmičnog.
“Uzimajući u obzir depozite Ministarstva finansija, uključujući i 38,48 hiljada unci zlata, neto javni dug Crne Gore, na kraju juna iznosio je 3,91 milijardu eura odnosno 53,67 odsto BDP-a”, pokazuju objavljeni podaci Ministarstva finansija u Izvještaju o državnom i javnom dugu.
Ukupan državni dug bez depozita, na kraju juna iznosio je 4,48 milijardi eura ili 61,51 odsto BDP-a. Uzimajući u obzir depozite, ukupan neto državni dug iznosio je 3,84 m,ilijarde eura ili 52,81 odsto BDP-a.
Akcije Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) pale su pet odsto na 1,33 eura.
Dionice Elektroprivrede (EPCG) ove sedmice pale su 1,9 odsto na 5,28 eura. EPCG i Plantaže potpisali su Memorandum o razumijevanju, sa namjerom uspostavljanja i intenziviranja saradnje, kao i zajedničke realizacije projekata u oblasti obnovljivih izvora energije (OIE).
Memorandum su potpisali izvršni direktori EPCG i Plantaža, Ivan Bulatović i Igor Čađenović.
Strane potpisnice su zainteresovane za povećanje udjela električne energije iz OIE u ukupnoj potrošnji, unapređenje energetske efikasnosti i aktivno učešće u procesu energetske tranzicije.
„Konkretno, najzanimljiviji projekti za uspostavljanje potencijalne saradnje između EPCG i Plantaža odnose se na ugradnju fotonaponskih sistema na krovnim površinama objekata u vlasništvu Plantaža i na zemljanim površinama“, navodi se u saopštenju EPCG.
Dionice Crnogorskog Telekoma rasle su 4,4 odsto na 2,15 eura. Crnogorski Telekom u prvoj polovini godine bilježi rast prihoda i operativne dobiti u odnosu na isti prošlogodišnji period.
Iz kompanije je saopšteno da je u okviru korisničke baze rast najizraženiji u mobilnoj telefoniji, uz odlične rezultate u segmentu usluga fiksnog interneta i televizije.
Na izrazito konkurentnom tržištu telekomunikacija u Crnoj Gori, Crnogorski Telekom je šest mjeseci za redom lider korisničkog zadovoljstva, što je ujedno i najbolji do sada ostvareni rezultat, prema mjerenjima, koje za kompaniju obavlja nezavisna inostrana agencija, po metodologiji relevantnoj i uporedivoj na globalnom nivou.
Finansijske rezultate poslovanja Telekoma u prvoj polovini godine karakterišu stabilni trendovi.
Akcije Jugopetrola rasle su blago na 12,5 eura, a Port of Adrie 3,2 odsto na 14,45 centi.
Dionice Prve banke zadržale su se na prošlosedmičnih 127,82 eura, Veleprodaje 25 eura, Plantaža 16 centi, a Luke Bar 28 centi.
Sedmicu je obilježila vijest da će proizvodni pogoni nikšićke Željezare, kćerke firme Elektroprivrede (EPCG), u narednih 50 godina poslovati u okviru švajcarske kompanije 8B Capital iz Lugana, za mjesečnu zakupninu od 31 hiljadu eura bez poreza na dodatu vijednost (PDV).
Ugovor o zakupu proizvodnih kapaciteta Željezare Nikšić u petak su potpisali predsjednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović i ovlašćeni predstavnik švajcarske kompanije Igor Šamis.
„U preambuli ugovora se navodi da će stupiti na snagu danom ovjere kod nadležnog notara, u roku od 30 dana od dana donošenja rješenja Notarske komore Crne Gore“, saopšteno je iz EPCG.
Đukanović je podsjetio da EPCG, kao državna kompanija, nije bila u mogućnosti da pokrene proizvodnju čelika, o čemu je svoje mišljenje dala i Agencija za zaštitu konkurencije, te da je zbog toga i raspisan međunarodni javni poziv, kako bi se obezbijedio kvalitetan partner koji će pokrenuti osnovnu proizvodnju.
Vlada je ove sedmice donijela i Odluku o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi i listi proizvoda.
“Imajući u vidu da je, kontinuiranim praćenjem stanja na tržištu i kretanja cijena, uočeno da usljed eksternih šokova i dalje postoji rast cijena proizvoda koji čine osnovne prehrambene proizvode, Odlukom su ograničene maksimalne marže u iznosima do pet odsto u veleprodaji i do sedam odsto u maloprodaji za proizvode pšenično bračno (tip 400 i 500), šećer, suncokretovo ulje i kuhinjska so”, navodi se u saopštenju nakon telefonske sjednice Vlade.
Odluka je, kako su objasnili, rezultat usaglašavanja liste proizvoda sa Privrednom komorom, a njen cilj je da se zaštite ranjive kategorija kupaca, sa nižim primanjima, a da se pri tom očuva privredna djelatnost trgovaca u maloprodaji i veleprodaji.
Izvor;RTCG
Komentari