Japan počinje testiranje vještačkih crvenih krvnih zrnaca

Japan počinje testiranje vještačkih crvenih krvnih zrnaca

U martu sljedeće godine počinju klinička ispitivanja funkcionisanja vještačkih crvenih krvnih zrnaca u Japanu.

Vještačka crvena krvna zrnca koja se mogu koristiti za hitne slučajeve transfuzije biće najprije testirana, a sa Nara medicinskog univerziteta najavljuju da će u praktičnoj upotrebi biti već do 2030. godine.

Univerzitet planira da ova vještačka krvna zrnca uvede u praktičnu upotrebu do 2030. godine, što će verovatno biti prvi takav slučaj u svijetu.

Ovaj korak je posljedica toga što se očekuje sve manji broj dobrovoljnih davalaca krvi među stanovnicima Japana, a svakako, u slučaju da se testiranje pokaže uspješnim, značiće mnogo na globalnom nivou, imajući u vidu nerijetke nestašice krvi.

Dok se crvena krvna zrnca iz donirane krvi moraju čuvati na tačno određenim temperaturama i to manje od mjesec dana, vještačka zrnca mogu da se čuvaju dvije godine na sobnoj temperaturi, navode istraživači.

Ono što je takođe praktično je to što vještačke krvne ćelije nijesu vezane za krvnu grupu, pa se mogu koristiti bez prethodnog utvrđivanja krvne grupe pacijenta. Zato se mogu brzo dati transfuzijom, već tokom transporta ambulantnim kolima.

Testiranje obuhvata učešće 16 zdravih osoba. Pored transfuzije od 800 mililitara uobičajenih u kliničkim sredinama, u studiji će 100 do 400 ml rastvora vještačkih krvnih zrnaca biti dato svakom od učesnika eksperimenta.

U slučaju da se ne pojave nikakvi neželjeni efekti, ispitivanje će se nastaviti ispitivanjem efikasnosti i bezbjednosti tretmana, saopšteno je sa Univerziteta.

Vještačke krvne ćelije su razvijene bez virusa i drugih izvora infekcije korišćenjem krvi donatora koja je odbačena nakon što je istekla.

Hiromi Sakai, profesor Medicinskog univerziteta Nara, rekao je da je potreba za vještačkim krvnim zrncima značajna, jer trenutno ne postoji bezbjedna zamjena za crvena zrnca, prenosi rts.rs.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.