Predstavljanju pokreta prethodio je radni sastanak njegovih članova, na kome je nekadašnji predsjednik mladih i sekretar Bošnjačke stranke Sead Šahman jednoglasno predložen za predsjednika.
Šahman je pojasnio da Pokret za sada čini 25 mladih i odbrazovanih ljudi koji su Bošnjačkoj stranci poručili „ne u naše ime“.
- Većina nas su bili u Bošnjačkoj stranci, ali pokret čine i oni koji nikada nijesu bili partijski članovi. Bošnjačka stranka je pogazila naše ideale, a rekonstrukcija Vlade je bila samo kap koja je prelila čašu – naveo je Šahman.
Pojasnio je i da su se na osnivanje Bošnjačkog demokrtaskog pokreta odlučili nakon što više nijesu imali nikakav uticaj na kreiranje politika Bošnjačke stranke.
- Podijeljeni resori nijesu interesi naroda, a mi interese naroda ne želimo da mijenjamo za bilo kakve mrvice. Bošnjačka stranka je glasove dobila na nekoj drugoj priči – poručuje Šahman.
Ističe i da Bošnjački demokratski forum ne predstavlja alternativu Bošnjačkoj stranci, već opciju broj jedan među bošnjačkim stanovništvom u Crnoj Gori.
- Ovo je zov Bošnjaka i dijaspore koji smatraju da njihovi interesi nijesu na pravi način afirmisani – naveo je Šahman naglašavajući da Crnu Goru u tom pokretu vide kao građansku i multietničku državu.
Bošnjački demokratski forum će, najavio je Šahman, nastupiti na predstojećim lokalnim izborima u Gusinju i Podgorici.
U Gusinju se pripremaju za samostalan nastup, dok, kada je riječ o Podgorici, još razmatraju način učešća na izborima. Izbori u Gusinju najavljeni su za 15. septembar do kada Bošnjački demokratski pokret, kako je objasnio Šahman, zbog administrativnih barijera usljed rekonstrukcije Vlade neće biti zvanično registrovan.
On međutim ističe da, bez obzira na to, postoje i drugi načini da se prijave za učešće na lokalanim izborima. Među članovima Bošnjačkog demokratskog pokreta je i predsjednik Bošnjačkog vijeća Crne Gore Bajto Šahmanović, koji smatra da Bošnjačka stranka na minulim parlamentarnim izborima ne bi dobila podršku koju je dobila da je u predizbornoj kampanji najavila ulazak u vladu sa onima koji, kako je rekao, ne priznaju islam i slave ratne zločince.
- Bićemo protivnici, namjerno kažem, vlade Andrije Madića koja je spoj populizma i nacionalizma – ocijenio je Šahmanović i dodao kako oni imaju samo jednu matičnu državu. - A to je Crna Gora – zaključio je Šahmanović.
Osim njega i Šahmana, osnivači Bošnjačkog demokratskog pokreta su Erol Rastoder, Admir Adrović, Said Čekić, Orhan Mujević, Rialda Skenderović, Armin Kardović, Amina Dervanović, Amera Brković, Erdan Sefereović, Semir Škrijelj, Almedin Bralić, Nela Hodžić, Dado Mušanović, Hadžo Drešević, Anis Šabotić, Adis Redžepagić, Everin Čekić, Mirza Demić, Lejla Šabotić i Melin Jadadić.
Vukadinović: Novi pokret lako može postati predvodnik bošnjačkog naroda
Bošnjački demokratski pokret, s obzirom na veliko nezadovoljstvo koje je Bošnjačka stranka izazavala posljednjim odlukama, može otrgnuti značajan dio birača te partije, ali i vrlo lako postati predvodnik bošnjačkog naroda u ostvarivanju svojih interesa, smatra politički analitičar Srđan Vukadinović.
Srđan Vukadinović
On, u izjavi za Pobjedu, procjenje da je ogroman kapital novog pokreta podrška bošnjačke dijaspore koja je oštro reagovala zbog ulaska BS u rekonstruisanu vladu.
- Bošnjački demokratski pokret po svoj prilici ima podršku dijaspore. Dijaspora je veoma bitna kada je u pitanju finansijska potpora politici Bošnjaka i jednostavno je za formiranje neke nove političke opcije gdje će Bošnjaci moći da iskažu svoj potpuni habitus. Normalno je što je došlo do formiranja Bošnjačkog demokratskog pokreta. Taj pokret će otrgnuti značajan broj glasova Bošnjačkoj stranci, a vidjećemo da li će to i marginalizovati tu stranku da ona padne sa sadašnjih šest mandata ne nekakav potpuno zanemarljiv broj – kaže Vukadinović.
Upozorava, međutim, da ne treba zanemariti ni mogućnost da dio birača, koji su podršku dali Bošnjačkoj stranci, neće ići prema novom pokretu, već da će se ponovo vratiti Demokratskoj partiji socijalista i partijama koje sada čine Evropski savez.
- Jer su po svoj prilici oni bolje štitili interese Bošnjaka nego što je to radila Bošnjačka stranka koja je ušla u klasičnu političku trgovinu samo da bi bilo više ruku prilikom glasanja za određene odluke – zaključio je Vukadinović.
Izvor: Pobjeda
Komentari