Mediji ocjenjuju da bi ova sedmica mogla biti odlučujuća za pitanje hoće li pobjednici, demohrišćani, sa SPD ili sa zelenima formirati vladu.
U zgradi Parlamentarnog društva, direktno preko puta Bundestaga, sastale su se sedmočlane delegacije demohrišćana i socijaldemokrata, koje će večeras razgovarati o sedam tema. To su - Evropa, finansije, demografske promjene, reforme federalizma, privreda, bezbjednost i spoljna politika.
Ishod ovih razgovora je neizvjestan, ističu njemački analitičari, podsjećajući da je Merkelova nedavno rekla da do 22. oktobra, kada će se održati prva sjednica novoizabranog Bundestaga, želi jasan stav o svom novom koalicionom partneru.
Neposredno pred početak večerašnje, druge runde razgovora, frontovske linije između ''zaraćenih'' strana su ostale jasne - generalna sekretarka SPD Andrea Nales naglasila je ponovo da oni žele uvođenje jednog zakonskog minimuma za cijenu rada od 8,5 eura po satu, dok je Merkelova u svojoj video-poruci ovog vikenda branila ''tarifnu autonomiju'', ali i pokazala spremnost za pregovore.
Kada bi Njemci bili pitani, najviše njih bi željelo upravo vladu ''velike koalicije'', kakvu je Merkelova već jednom vodila, pokazuju ankete.
Između demohrišćana i SPD, međutim, ima mnogo nerazjašnjenih tema.
Šef SPD Zigmar Gabrijel postavllja uslove Merkelovooj u razgovorima o mogućnosti stvaranja vlade ''velike koalicije'', među kojima su tri zahtjeva najurgentnija- zahtjev za uvođenje minimalne cijene rada, za reforme na tržištu rada i za investicije u obrazovanju.
Gabrijel je rekao da će SPD učestvovati u jednoj vladi, samo ako se u te tri oblasti postigne napredak i dodao da ''njegova partija neće ići ni u kakvu koaliciju za ''samo nekoliko ministarskih pozicija'' i, kao dalje važne zadatke, naveo infrastrukturne projekte, fer penzije, reformu sistema njegovateljstva, stabilizaciju Evrope....
Ukazujući na mogućnost stvaranja vlade ''velike koalicije'', pojedini analitičari smatraju da Merkelova mora biti ''široke ruke'' i izaći u susret socijaldemorkatskim zahtjevima, pošto samo tako, koalicija, ocjenjuje se, može biti stabilna.
Merkelova, istovremeno, ne isključuje ni mogućnost saradnje sa partijom Zeleni, iako o toj opciji postoji velika skepsa u obje partije, ali i među Njemcima.
Demohrišćani Merkelove su na saveznim izborima, 22. septembra, osvojili više od 41 odsto glasova i odnijeli skoro apsolutnu pobjedu, dok je SPD dobila oko 26 odsto glasova, a zeleni i ljevičari su dobili po nešto više od osam odsto glasova.
Liberali, šefa diplomatije Gida Vestervelea, prvi put u poslijeratnoj istoriji države nijesu uspjeli da uđu u Bundestag, tako da je Merkelova prinuđena da traži novog koalicionog partnera.
(RTCG)