Hanije, koji je ubijen u srijedu u Teheranu, zatim je sahranjen na groblju Lusail, blizu Dohe na privatnoj ceremoniji, objavila je njegova porodica na mreži X.
Politički vođa Hamasa koji je živio u iznganstvu u Kataru igrao je ključnu ulogu i indirektnim pregovorima Izraela i palestinskog islamističkog pokreta koji su pokušavali da usaglase primirje u ratu u Gazi.
Katar, glavna pregovaračka zemlja, je dovela u pitanje svoje posredovanje posle Hanijevog ubistva, koje je podstaklo pozive na osvetu.
Iran, Hamas i Hezbolah optužili su Izrael za to ubistvo, koje se dogodilo dan posle izraelskog udara u kome je ubijen vojni vođa libanskog islamističkog Hezbolaha, Fuad Šukr, u predgrađu Bejruta.
Ta dva napada oživjela su strahovanja od proširenja rata na čitav Bliski istok, sa Izraelom sa jedne strane a sa druge Iranom i grupama koje on podržava u Libanu, Siriji, Iraku i Jemenu.
Jutros je Hanijevo tijelo prevezeno u najveću džamiju u Dohi gdje su vjernici nosili palestinsku zastavu ili kufiju prije nego što je kovčeg odvezen ka groblju.
Turska i Pakistan proglasili su dan žalosti.
Šezdesetjednogodišnji Hanije je ubijen u srijedu “vazdušnim projektilom“, javili su lokalni mediji, u jednoj od rezidencija na sjeveru Teherana pošto je prisustvovao inauguraciji predsjednika Irana Masuda Pezeškijana.Iran, Hamas i libanski Hezbolah su optužili Izrael za njegovo ubistvo, ali izraelska vojska tvrdi da je te noći izveden samo jedan udar na Bliskom istoku i da je u tom udaru ubijen Fuad Šukr, vojni lider Hezbolaha, u južnim predgrađima Bejruta.
Njujork tajms je međutim, pozivajući se na pet anonimnih zvaničnika bliskoistočnih zemalja, objavio da je Hanije ubijen bombom dva mjeseca skrivenomu rezidenciji gdje je Hanije odsjeo zaštićen čuvarima.
“Izrael ne zna koje crvene linije je prešao“, rekao je juče lider Hezbolaha Hasan Nasralah tokom sahrane Fuada Šukra, preteći Izraelu “neminovnim odgovorom“.
Sinoć je ta organizacija objavila da je ispalila desetine raketa na sjever Izraela.
Iranska novinska agencija Fars je danas insistirala na tome da su rezultati istrage utvrdili da je Isamil Hanije ubijen projektilom i da je uloga “cionističkog režima u tom slučaju nepobitna“.
Proiranski Hezbolah, saveznik Hamasa, razmjenjuje vatru s izraelskom vojskom duž libanske granice gotovo svakodnevno od početka rata u Pojasu Gaze, izazvanog iznenadnim napadom palestinske organizacije na Izrael 7. oktobra prošle godine.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei je zaprijetio Izraelu ozbiljnom kaznom i izgovorio molitvu za mrtve ispred kovčega Hanijea i njegovog telohranitelja pokrivenih palestinskom zastavom.
Pobunjenici Huti, takođe povezani sa Hamasom, najavili su vojni odgovor na “opasnu eskalaciju“.
Njujork tajms piše, pozivajući se na tri anonimna iranska zvaničnika, da je Hamnei na hitnom sastanku Vrhovnog nacionalnog bezbjednosnog savjeta u srijedu dao naredbu da se Izrael napadne direktno kao odgovor na ubistvo Hanijea.
Komentari