Mandat članova Savjeta Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP), koje je Skupština izabrala u aprilu ove godine, mogao bi biti prekinut u roku od tri mjeseca od usvajanja izmjena Zakona o elektronskim komunikacijama (ZEK) koji je u pripremi.
To je, kako je ukazao predsjednik Savjeta dr Milan Radulović u pismu upućenom Odboru za ekonomiju, finansije i budžet, ali i Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, predviđeno nacrtom ZEK-a koji je trenutno na finalnoj obradi kod Sekretarijata za zakonodavstvo. Navodi da je takvo zakonsko rješenje tražilo Ministarstvo ekonomskog razvoja (MER) kojim rukovodi Nik Đeljošaj, koji je od toga nije htio da odustane ni nakon njihovog apela.
“U posljednjoj verziji prijedloga ZEK-a od 8. 7. 2024, na zahtjev resornog MER-a, izmijenjen je član 232, posebno stav 2, iz prelaznih odredbi koji direktno krši član 7 Evropskog koda za elektronske komunikacije (EECC) što nije prikazano u tabelama usklađenosti. Važno je napomenuti da je član 232 u koliziji sa članom 191 iste verzije prijedloga ZEK-a. Spornim izmjenama predviđen je prestanak mandata Savjetu na način da se vrši novi izbor u roku od 90 dana od usvajanja zakona, što bi izazvalo veoma negativne posljedice po rad i nezavisnosti Agencije”, navodi se u pismu Radulovića Odboru za ekonomiju, u koji je Pobjeda imala uvid, a čiji dio je i pismo upućeno ambasadorki Oani Kristini Popi.
PISMO POPI
U pismu ambasadorki Popi su ukazali da su četiri predstavnika EKIP-a bila dio radne grupe za izradu nacrta izmjena ZEK-a, trudeći se da u potpunosti bude usklađen sa EU direktivom, jer će njegova primjena biti upravo u njihovoj nadležnosti, kojim bi trebalo da bude obezbijeđena puna nezavisnost kako bi adekvatno mogli da sprovode svoje nadležnosti. Ipak, kako navode, u posljednjoj verziji je izmijenjena odredba kojom je bio transponovan dio EECC koji se odnosi na obezbjeđivanje da članovi Savjeta EKIP-a mogu biti razriješeni tokom mandata samo ako više ne ispunjavaju uslove za obavljanje dužnosti utvrđene zakonom prije njihovog imenovanja. U pismu koje, pored Radulovića, potpisuje i direktor EKIP-a Darko Grgurović, ukazuju da je ta odredba promijenjena te da je predviđeno da aktuelni Savjet ostane na dužnosti do izbora novog, za šta je rok 90 dana od stupanja zakona na snagu.
SAKRIVANJE
“Agencija je takođe uočila da u tabeli usklađenosti nije naveden član 232 prijedloga zakona, što navodi na sumnju da se željela izbjeći pažnja Evropske komisije sa činjenice da je taj član suprotan članu 7 stav 2 EECC, odnosno da taj član nije u potpunosti transponovan”, stoji u pismu.
Naglašavaju i da su članovi radne grupe iz EKIP-a tražili da se taj sporni član unese u tabelu, što MER nije prihvatio, zbog čega su se ogradili od takve verzije nacrta ZEK-a.
“U tabeli je naveden član 191 kao član kojim je u potpunosti transponovan član 7 stav 2 EECC, što jeste sa stanovišta tačke 37 Recitala EECC da treba utvrditi pravila koja regulišu osnov za razrješenje rukovodioca nacionalnog regulatornog tijela, kako bi se otklonila svaka opravdana sumnja u neutralnost tog tijela i njegovu podložnost vanjskim faktorima. Kako bi se izbjegla samovoljna razrješenja, razriješeni članovi treba da imaju pravo da zahtijevaju od nadležnih sudova da utvrde da li postoje valjani razlozi za razrješenje, među onima koji su predviđeni ovom direktivom. Takva razrješenja treba da se odnose samo na lične ili profesionalne kvalifikacije rukovodioca ili člana. Međutim, nije transponovan dio da se članovi kolegijalnog organa mogu razriješiti dužnosti tokom mandata samo ako više ne ispunjavaju uslove potrebne radi izvršavanja njihovih dužnosti, koje su unaprijed utvrđene u nacionalnom pravu prije njihovog imenovanja”, navode Radulović i Grgurović u pismu Popi.
Ukazuju da su ovaj problem pokušali da riješe direktno sa ministrom Đeljošajem, ali da on nije pokazao spremnost na to. Osim što taj član nije usklađen sa EECC, kako navode, on je suprotan i principima koji se odnose na obezbjeđivanje političke nezavisnosti, kontinuitet u donošenju odluka te obezbjeđivanje sudske zaštite članovima Savjeta zbog prekida mandata.
Radulović i Grgurović podsjećaju da je Savjet bio u blokadi pet mjeseci zbog isteka mandata ranijim članovima, te da je, nakon što se odustalo od izmjena ZEK-a kojim su planirali da Vlada bira Savjet, Skupština raspisala konkurs na koji su se javila 32 kandidata. Mandat od pet godina od Skupštine su dobili 18. aprila, čime su se, kako navode, svi opredijelili da taj posao obavljaju profesionalno napustivši dotadašnja radna mjesta.
“Ovo je treći put da se pokušava skratiti mandat članovima Savjeta na ovaj način. Prvi put je pokušano kod izmjena važećeg ZEK-a radi usaglašavanja sa Zakonom o državnoj upravi, na koji prijedlog se EK odredila negativno i naglasila značaj nezavisnosti EKIP-a, koja je po njihovim višegodišnjim ocjenama bila ugrožena zbog prelivanja budžetskog suficita u državni budžet. EK je zaključila da se pitanje nezavisnosti EKIP-a smatra riješenim otkada su ukinute odredbe o razrješenju direktora i članova Savjeta i prebacivanja viška prihoda. EK se takođe negativno odredila prema prijedlogu izmjena ZEK-a, koji je Skupština usvojila u aprilu prošle godine, ali koji predsjednik države nije potpisao zbog negativnog mišljenja EK, zbog čega je grupa poslanika (Demokrate) koja je predložila zakon, na kraju od toga odustala. Tim zakonom je bila predviđena i ista norma o skraćenju mandata sadašnjim članovima Savjeta nakon imenovanja novog u skladu sa novim zakonom”, navode u pismu dodajući da je pored ovakvih mišljenja EK apsolutno neracionalno još jednom predlagati ovakvu odredbu.
Izvor: Pobjeda
Komentari