Američki izvještaj jasno ukazuje kako vlasti Crne Gore ne poduzimaju dovoljne mjere da istraže nezakonito postupanje policije prema građanima!
Izvještaj o ljudskim pravima svake godine objavljuje State department evidentirajući ključna kršenja te dajući preporuke za postupanje vlasti. U izvještaju za prošlu godinu posebno je istaknuta presuda protiv dva policajca iz Bijelog Polja zbog zlostavljanja muškarca iz Pljevalja tokom protesta 2020. godine.
- Osnovni sud u Bijelom Polju je u junu osudio dvojicu policijskih službenika na petomjesečnu kaznu kućnog zatvora za zlostavljanje muškarca u Pljevljima tokom protesta održanog 2020. godine. Četiri policijska službenika koja su takođe optužena u istom predmetu oslobođena su optužbi, jer sud nije mogao sa sigurnošću da utvrdi da su i oni primjenjivali silu prema ovom učesniku protesta – navedeno je u izvještaju.
No, kako navodi State department, to nije jedini slučaj, a nevladine organizacije su isticale nekoliko faktora koji doprinose ovom problemu: korupciju, nedostatak transparentnosti, nedovoljnu sposobnost nadzornih tela i politički uticaj na tužioce i zvaničnike u Policijskoj upravi i Ministarstvu unutrašnjih poslova.
- Vlasti su preduzele ograničene kredibilne korake na identifikaciji i kažnjavanju zvaničnika koji su mogli počiniti zloupotrebe ljudskih prava – istaknuto je u izvještaju.
Kodex.me je ranije objavio detalje u vezi sa krivičnim prijavama koje su podnesene Specijalnom tužilaštvu u Podgorici, a u vezi sa zataškavanjem progona Bošnjaka u Bijelom Polju.
Tokom protekle godine podneseno je više krivičnih prijava i prijava za unutrašnju kontrolu zbog postupanja, između ostalih, bivšeg policijskog šefa u Bijelom Polju Radovana Tončića i njemu odanih policajaca, protiv osoba bez ikakvog policijskog dosje, uglavnom, uglednih bošnjačkih i crnogorskih poduzetnika koje su, bez saglasnosti, suda pretresali i zadržavali na granici pri ulasku u Crnu Goru iako se radi o državljanima Crne Gore.
Istragama je utvrđeno da policijski službenici nisu, a po zakonu to bili obavezni uraditi, obavještavali nadležni sud o svom postupanju, djelujući, očito samo prema nalogu nadređenog i sa jasnom diskriminatornom namjerom.
Također, postoje jasni dokazi da je ova kriminalno-policijska grupa sačinila ili koristila svojevrsnu “crnu listu” osoba Bošnjaka i Crnogoraca koje je “trebalo nagaziti” svaki put kada se za to ukaže prilika, iako nikakvih razloga za to nije bilo.
Zvanični Vašington vrlo oštro u izvještaju za 2023. godinu upozorava na kršenja ljudskih prava u Crnoj Gori.
- Značajni problemi ljudskih prava uključivali su verodostojne izveštaje o: mučenju ili okrutnom, nehumanom, ili ponižavajućem postupanju ili kazni od strane državnih službenika; ozbiljnim problemima sa nezavisnošću pravosuđa; ozbiljnim ograničenjima slobode izražavanja, uključujući pretnje nasiljem prema novinarima; ozbiljnoj korupciji u vladi; široko rasprostranjenom nasilju zasnovanom na polu, uključujući nasilje u porodici ili nasilje od strane intimnog partnera; trgovini ljudima; zločinima koji uključuju nasilje ili pretnje nasiljem usmerene na lezbejke, gej osobe, biseksualce, transrodne osobe, queer osobe ili interseks osobe; i prisustvom najgorih oblika dječjeg rada – istaknuto je, između ostalog, u izvještaju.
LINK : https://me.usembassy.gov/wp-content/uploads/sites/250/MONTENEGRO-2023-HUMAN-RIGHTS-REPORT-ENG.pdf
Komentari