Čeka se izbor IT firme iz EU za kontrolu softvera

Čeka se izbor IT firme iz EU za kontrolu softvera

Uprava za statistiku zaokružila je juče u ponoć sve do sada raspisane tendere vezane za softver kojim će građani kontrolisati svoje podatke date prilikom popisa stanovništva, domaćinstava i stanova.

Prema podacima u koje je Pobjeda imala uvid, nakon isteka definisanog roka, u ponoć je zvanično zaključen tender na osnovu kojeg će biti izabrana kompanija čiji je posao da za deset dana od potpisivanja ugovora izradi kod kojim će biti kontrolisana ispravnost softvera.

KRITERIJUM
Ovaj poziv bio je namijenjen isključivo IT kompanijama koje rade u Evropskoj uniji, odnosno imaju sjedište u nekoj od zemalja članica, kako je to definisano Zakonom o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova za 2023. godinu. Maksimalna vrijednost ugovora koji će biti potpisan je 24.793,39 eura bez poreza na dodatu vrijednost (30.000 eura sa PDV-om), a isključivi kriterijum izbora je najniža ponuđena cijena.

– Privredni subjekat treba da posjeduje iskustvo na kvalitetnom i uspješnom izvršavanju istih ili sličnih poslova iz oblasti predmeta nabavke u zemlji članici EU i po zakonodavstvu i pravilima EU, što se dokazuje sa najmanje pet potvrda izdatih neposredno od strane investitora, odnosno korisnika o pruženim uslugama, tokom prethodnih godina, ali ne duže od pet godina – stoji u pozivu objavljenom na stranicama Crnogorske elektronske javne nabavke (CEJN).

Izabrani revizor testiraće rad programskog rješenja koje služi za kontrolu unesenih podataka o etničko-kulturološkim karakteristikama. Revizija mora biti završena najviše deset dana od puštanja u rad ovog softvera. S druge strane, država će platiti usluge do 30 dana nakon što izabrani revizor koda dostavi izvještaj o kontroli.

Prema Zakonu o popisu, Komisija za praćenje uspostavljanja softvera za provjeru podataka prikupljenih tokom procesa popisa stanovništva zadužena je i za sprovođenje ovog tendera. Njom predsjedava Snežana Obradović, a članovi su Boro Đurković i Časlav Lakić. Krajnji rok za njihovu odluku o tome ko će raditi poseban kod za reviziju softvera kojim se provjeravaju popisni podaci, određen je za 13. septembar u osam sati.

Podgorička kompanija „Codepixel“, čiji su suvlasnici Nenad Pejović i Mihailo Raspopović, potpisala je 23. jula ugovor sa Upravom za statistiku, na osnovu kojeg bi do 16. avgusta trebalo da završe softver koji će građanima omogućiti pristup vlastitim podacima o etničko-kulturološkim karakteristikama sa popisa sprovedenog krajem 2023. godine.

Njihovim programskim rješenjem moći će da se provjere podaci prikupljeni tokom sprovođenja popisa, a koji se odnose na pitanja o nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti, zatim o vjeri, maternjem jeziku i jeziku kojim lice uobičajeno govori.

Ova IT kompanija izabrana je tek na četvrtom tenderu, i to kao jedina koja je dostavila kompletnu traženu dokumentaciju. Za njihov rad biće im isplaćena finansijska nadoknada od 24.000 eura bez PDV-a (29.040 sa PDV-om).

USKLAĐENOST
Posljednjeg radnog dana redovnog proljećnjeg zasijedanja Skupštine Crne Gore, 31. jula, poslanici su odobrili izmjenu sedam zakona koji su direktno vezani za podatke prikupljene tokom popisa.

– Nakon što se završe sve provjere podataka popisa, odnosno upoređivanje sa podacima iz registara, kao i kontrola etničko-kulturoloških karakteristika od strane građana putem softvera, steći će se uslovi za objavu podataka - rečeno je ranije Pobjedi u Monstatu nakon provjere izmijenjenih odredaba zakona.

Plan Uprave za statistiku je da svi podaci sa popisa budu zvanično prezentovani do kraja godine, i to sukcesivno. Kako su precizirali, „Eurostat daje rok od 27 mjeseci od kraja referentne godine sprovođenja popisa“, što u slučaju Crne Gore znači da je krajnji rok objavljivanja rezultata kraj marta 2026. godine.

Više puta odlagani popis stanovništva, domaćinstava i stanova, čiji je prvobitni termin bio 2021. godine, sproveden je od 3. do 28. decembra 2023, a popisivači su tada registrovali 673.203 osobe.

Prvi, preliminarni podaci objavljeni su još krajem januara, i odnosili su se na broj stanovnika po opštinama. Prema njima, Crna Gora ima 633.158 stanovnika, 217.441 domaćinstvo i 396.873 stana, što predstavlja porast od oko dva odsto u odnosu na rezultate iz 2011. godine.

Crna Gora ima 1.400 naselja, od kojih 227 broji manje od 10 stanovnika. Najveći broj građana registrovan je u Podgorici, Nikšiću, Baru i Bijelom Polju, u kojima sada živi više od polovine crnogorskog stanovništva. Najmanje stanovnika registrovano je u opštinama Šavnik, Plužine i Žabljak.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.