Nizak nivo vakcinacije visok rizik od širenja morbila
Foto: Mara Babović/Pobjeda

Nizak nivo vakcinacije visok rizik od širenja morbila

Sedam oboljelih od malih boginja (morbila) registrovano je u Budvi, pa je tamošnji dom zdravlja prijavio epidemiju na teritoriji te opštine.

Zasad epidemija u Crnoj Gori nije proglašena, a iz Instituta za javno zdravlje su saopštili da su, nakon što je utvrđeno da su pojedini slučajevi epidemiološki povezani (uspostavljena lokalna transmisija) - ispunjeni kriterijumi za prijavu epidemije.

- Ovakav razvoj situacije nije iznenađujući s obzirom na nizak nivo vakcinacije protiv morbila u našoj zemlji, kao i na epidemije u susjednim državama. Početkom nove školske godine, rizik od daljeg širenja morbila će dodatno porasti - kazali su.

Nevakcinisani obolijevaju
Od 28. marta 2024. godine, zаključnо sа 9. avgustom u Crnoj Gori je rеgistrоvаnо 16 slučаjеvа obolijevanja od mоrbilа. U Budvi je prijavljeno sedam slučajeva, koji su aktivni, a u prethodnim mjesecima u Podgorici je registrovano tri, Pljevljima i Baru po dva, Rožajama, Tuzima i Tivtu po jedan.

Da bi svako dijete trebalo vakcinisati, pokazuju i slučajevi razvrstani po vakcinalnom statusu.

Kod djece mlađe od pet godina, registrovano je devet infekcija, i sva su djeca bila nevakcinisana.

Dva slučaja otrkivena su kod djece uzrasta od pet do devet godina, koja takođe nijesu primila nijednu dozu vakcine. Jedan slučaj je prijavljen u uzrastu od 14 godina, takođe nevakcinisan, kao i u uzrastu od 20 do 29 godina. Otrkivene su morbile i kod troje starijih od 40 godina, od čega su dvoje nepotpuno vakcinisani, odnosno jednom dozom, a jedna osoba je bila nevakcinisana.

Iz tih podataka se vidi da nijedna osoba koja je primila obje doze vakcine, odnosno koja je poptuno imunizovana, nije oboljela.

Prema posljednjim dostupnim podacima, u Federaciji BiH ukupno je tokom 2024. godine registrovano 6.910 slučajeva, sa dva smrtna ishoda kod osoba adolescentne dobi. U bh. entitetu Republika Srpska registrovano je 296 slučajeva, Srbiji 255, Albaniji 40, Hrvatskoj 21 i u Sloveniji 16 slučajeva.

Iz instituta su apelovali na roditelje da vakcinišu djecu bez odlaganja i naglasili da se potpuna vakcinacija postiže primanjem dvije doze vakcine, pri čemu prvu treba primiti što prije, nakon navršenih godinu dana.

- Vakcina je bezbjedna i veoma djelotvorna, a naročito je važno da je dijete pravovremeno primi - istakli su iz IJZCG.

Sva djeca koja su navršila godinu dana i nemaju medicinske kontraindikacije napismeno navedene od strane ljekara treba da prime prvu dozu vakcine protiv morbila, zauški i rubeole (MMR), a djeca koja se pripremaju za upis u školu i starija moraju biti vakcinisana dvijema dozama ove vakcine.

- U narednom periodu, razmotriće se preporuka da djeca minimum mjesec dana nakon primanja prve doze prime i drugu dozu MMR vakcine jer se potpuno vakcinisanima smatraju samo osobe koje su primile dvije doze. Takođe, ako dođe do pogoršanja epidemiološke situacije, moguće je da će se preporučiti primanje prve doze vakcine već u uzrastu od 6 do 12 mjeseci - najavili su iz IJZCG.

Osobama koje nijesu potpuno vakcinisane ili nemaju dokaz da su preležale morbile ne preporučuje se putovanje u oblasti sa registrovanim slučajevima obolijevanja. Takođe, savjetuje se izbjegavanje okupljanja i boravka u kolektivima.

Porazni podaci
U maju je objavljeno da je obuhvat prvom dozom vakcine kod djece predškolskog uzrasta 57,9%, odnosno samo u ovoj uzrasnoj grupi 16.500 djece nije primilo nijednu dozu MMR vakcine a prema uzrastu svi su mogli biti vakcinisani.

U uzrastu djece koja pohađaju osnovnu školu 8.500 nije primilo nijednu dozu MMR vakcine, a u uzrastu srednje škole 2.600. 

- Osim navedenog treba napomenuti da veliki broj djece uzrasta osnovne i srednje škole nije primilo drugu dozu vakcine, a samo dvije doze znače potpunu vakcinaciju - navedeno je u maju iz IJZCG.

Na opasnost od epidemije morbila se upozorava već više od godinu dana. Apeluje se na roditelje, a vakcinalni punktovi su otvoreni i vikendom. Sve to nije značajnije podiglo procenat vakcinisane djece.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.