Nakon što je 13. avgusta prekinut dotok plina za oko 77 hiljada građana Sarajeva koji ovaj energent koriste u domaćinstvima, nastavljeno je normalno snabdijevanje gasom.
Rečeno je ovo 14. avgusta na konferenciji za novinare direktora Energoinvesta BiH Mirze Ustamujića i direktora Sarajevo-gasa Istočno Sarajevo, Nedeljka Eleka.
Ranije istog dana održan je sastanak direktora ovih kompanija oko problema sa cijenom gasa.
Direktor Sarajevo-gasa Istočno Sarajevo Nedeljko Elek kazao je da je sastanak bio težak i korektan, ali da još nema konretnog dogovora.
Sarajevo-gas je vlasnik gasovoda dugog 40-ak kilometara koji prolazi kroz Republiku Srpsku (jedan od dva bh. entiteta), kojim se gasom snabdijeva i Sarajevo, kao najveći potrošač.
“Iznijeli smo primjedbe koje imamo, jer različito tumačimo ugovor koji imamo. Ali najvažnije je da imamo dobru volju da nastavimo rad. Uvažavam argumente Energoinvesta, a oni uvažavaju naše. S moje strane mogu da obećam da ću dati sve od sebe, da ćemo doći do dogovora” istakao je Elek.
Dodao je i da je problem oko plaćanja fakture stavljen po strani.
“Angažovali smo pravne timove i sa jedne i druge strane. Treba nam vrijeme za dodatno tumačenje ugovora, ali to neće ugroziti isporuke u narednih deset do 15 dana” poručuje Elek.
Direktor Energoinvesta Mirza Ustamujić poručio je da neće doći do prekida gasa.
“Primarni interes Energoinvesta je da štiti interese građana FBiH i nećemo dozvoliti da se to više ponavlja u budućnosti. Vrijeme je bilo da prestanemo sa ucjenama” kazao je Ustamujić.
Kompanija “Energoinvest” je uvoznik gasa za entitet Federaciju BiH, dok gas za potrošače u entitetu Republika Srpska uvozi kompanija Gas-Res iz Banjaluke.
Ranije je Ustamujić za RSE poručio da kompanija iz Istočnog Sarajeva nije dostavila saglasnost Regulatorne komisije za energetiku RS-a kada je riječ o povećanju cijene gasa.
Rok da dostave tu saglasnost, dodaju, bio je do polovine ove godine.
Istakao je i da je dva puta direktor Sarajevo-gas Istočno Sarajevo povećavao cijenu gasa.
Prvi put na 11 maraka, pa onda na 14 maraka. Dodaje i kako je posljednja regulisana cijena za period do 1. januara 2025. godine, 7.20 maraka po metru kubnom gasa.
Bosna i Hercegovina u potpunosti zavisi od uvoznog gasa iz Rusije, koji u zemlju stiže “Turskim tokom”.
Gas se u BiH doprema gasovodom koji u državu ulazi u mjestu Šepak kod Zvornika, na granici BiH i Srbije.
Federacija BiH godišnje troši oko 250 miliona, a RS oko 50 miliona kubnih metara gasa.
Izvor:AKTUELNO
Komentari